Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Katalánsko - španělské autonomní společenství

V severovýchodním cípu Španělského království se na ploše téměř 32 tisíc kilometrů čtverečních rozkládá Katalánsko, jedna z nejvýznamnějších autonomních oblastí v zemi. Od ostatních částí Španělska se odlišuje tím, že má vlastní historii, jazyk i kulturu. Nejen to však dělá z Katalánska turisticky velmi atraktivní kraj.

V Katalánsku, jehož rozloha tvoří 6,3 procent z území Španělska, žije okolo 7 a půl milionu obyvatel. Je tak druhým nejlidnatějším autonomním společenstvím Španělska. Zdejší obyvatelé mluví vlastním jazykem – katalánštinou (používá ji asi 36 % obyvatel Katalánska), ale na celém území je samozřejmě oficiálním jazykem španělština (kastilština). Katalánsko se od roku 1833 dále dělí na 4 provincie – Barcelona, Girona, Lleida a Tarragona. Na severu sousedí Katalánsko s Francií a Andorrou, na západě se španělskou Aragonií a v jižní části pak ještě s Valencií. Hlavním městem je Barcelona, v níž žije cca 1,6 milionu obyvatel, ale v celé aglomeraci pak okolo 3 milionů lidí.

Katalánsko je omýváno vodami Středozemního moře a právě zdejší pobřeží je jedním z nejnavštěvovanějších z celého Španělska. Nachází se zde takové rekreační oblasti, jako Costa Brava, nebo Costa Dorada s krásnými plážemi a dokonalým turistickým zázemím. Mezi nejnavštěvovanější letoviska v nejsevernější části španělského pobřeží patří Malgrat de Mar, Santa Susanna, Pineda de Mar, Tossa de Mar, L´Estartit, Salou, La Pineda a spousta dalších.

V oblasti, kde Katalánsko hraničí s Francií, se zvedá mohutné a drsné pohoří Pyreneje a jižně od něj pak nižší pohoří Serralada Costero-Catalana. V horách je možné podnikat úžasné pěší túry a také si skvěle zalyžovat. Oblíbenou oblastí pěších turistů je rovněž národní park Aigüestortes, kde se vyskytují horská sedla v nadmořské výšce okolo 2400 metrů. Z výšky je možné pozorovat četná ledovcová jezera. V západní části země, v provincii Lleida se rozkládá úrodná nížina, které vláhu dodává jedna z nejvýznamnějších španělských řek – Ebro. V deltě řeky Ebro se pěstuje hlavně rýže, ale řeku lemují také rozsáhlé plantáže pomerančovníků, citroníků a mandarinkovníků. Katalánsko je také Mekkou horolezců, protože ukrývá spoustu atraktivních lezeckých oblastí, jako je například Siurana.

Kromě hlavního města Barcelony, kde nesmíte vynechat Gaudího architekturu, stojí za návštěvu například Tarragona, v níž se nachází velké množství římských památek. V západní části Katalánska je k vidění město Lleida, španělsky Lérida s krásnou katedrálou a atraktivní podzemní nádrží na pitnou vodu z roku 1784. Milovníci dobrého vína by se měli vypravit do městečka Priorat a v Ulldeconě je možné obdivovat více než 8000 let staré jeskynní malby.

Katalánsko se pyšní také několika významnými rodáky. Z tohoto jedinečného regionu pochází světoznámí malíři jako Salvador Dalí a Joan Miró, architekti Antoni Gaudí a Montanera, a také hudebníci Pau Casals a Lluís Llach. Za zajímavost Katalánska může být považován fakt, že jde o první pevninský španělský region, v němž byly zakázány býčí zápasy. Katalánsko je velmi rozlehlé, proto na mořském pobřeží panuje subtropické a suché klima, zatímco v podhůří Pyrenejí jde o podnebí kontinentální a ve vyšších nadmořských výškách pak vysokohorské klima.

Montserrat - nejposvátnější místo Katalánska

Montserrat - nejposvátnější místo Katalánska

Každá země má svá významná místa, která jsou všem příslušníkům jejího národa dobře známá a často bývají brána jako jakýsi národní symbol. My máme třeba svou horu Říp, Velehrad apod. V katolickém Španělsku, respektive v jeho katalánské části, je jedním z podobných míst hora a stejnojmenný klášter Montserrat.

celý článek

 

Eurovíkendy: Barcelona – co si nenechat ujít při návštěvě Barcelony

Eurovíkendy: Barcelona – co si nenechat ujít při návštěvě Barcelony

Barcelona je hlavním městem Katalánska, jedné z mnoha oblastí Španělského království. Toto nevšední a pestrobarevné město, ve kterém se snoubí starodávná i moderní atmosféra, je ideálním místem pro nevšední dovolenou, krátký výlet, nebo eurovíkend. Barcelona totiž nabízí od každého trochu a nudit se v ní rozhodně nebudete.

celý článek

 

Letoun A380 společnosti Emirates poprvé přistál v Barceloně

Letoun A380 společnosti Emirates poprvé přistál v Barceloně

Emirates, jedna z nejrychleji rostoucích leteckých společností, v neděli přistála na mezinárodním letišti El Prat v Barceloně s letounem Airbus A380. Jednalo se o první let do Španělska obsluhovaný A380. Tento letoun bude na linku nasazen také 1. března 2013.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Španělsko nejlevněji

V RUDOLF REISEN nabízíme zájezdy německých CK za nízké ceny a s vyšší kvalitou služeb, než u českých cestovek.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na stránkách Španělsko.Světadíly.cz najdete vše o Španělsku. Vedle článků zde najdete informace o španělských destinacích, městech a památkách, tipy na zajímavé poznávací zájezdy, pobyty u moře, levné letenky a last minute zájezdy.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA