Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Katalánsko - španělské autonomní společenství

V severovýchodním cípu Španělského království se na ploše téměř 32 tisíc kilometrů čtverečních rozkládá Katalánsko, jedna z nejvýznamnějších autonomních oblastí v zemi. Od ostatních částí Španělska se odlišuje tím, že má vlastní historii, jazyk i kulturu. Nejen to však dělá z Katalánska turisticky velmi atraktivní kraj.

V Katalánsku, jehož rozloha tvoří 6,3 procent z území Španělska, žije okolo 7 a půl milionu obyvatel. Je tak druhým nejlidnatějším autonomním společenstvím Španělska. Zdejší obyvatelé mluví vlastním jazykem – katalánštinou (používá ji asi 36 % obyvatel Katalánska), ale na celém území je samozřejmě oficiálním jazykem španělština (kastilština). Katalánsko se od roku 1833 dále dělí na 4 provincie – Barcelona, Girona, Lleida a Tarragona. Na severu sousedí Katalánsko s Francií a Andorrou, na západě se španělskou Aragonií a v jižní části pak ještě s Valencií. Hlavním městem je Barcelona, v níž žije cca 1,6 milionu obyvatel, ale v celé aglomeraci pak okolo 3 milionů lidí.

Katalánsko je omýváno vodami Středozemního moře a právě zdejší pobřeží je jedním z nejnavštěvovanějších z celého Španělska. Nachází se zde takové rekreační oblasti, jako Costa Brava, nebo Costa Dorada s krásnými plážemi a dokonalým turistickým zázemím. Mezi nejnavštěvovanější letoviska v nejsevernější části španělského pobřeží patří Malgrat de Mar, Santa Susanna, Pineda de Mar, Tossa de Mar, L´Estartit, Salou, La Pineda a spousta dalších.

V oblasti, kde Katalánsko hraničí s Francií, se zvedá mohutné a drsné pohoří Pyreneje a jižně od něj pak nižší pohoří Serralada Costero-Catalana. V horách je možné podnikat úžasné pěší túry a také si skvěle zalyžovat. Oblíbenou oblastí pěších turistů je rovněž národní park Aigüestortes, kde se vyskytují horská sedla v nadmořské výšce okolo 2400 metrů. Z výšky je možné pozorovat četná ledovcová jezera. V západní části země, v provincii Lleida se rozkládá úrodná nížina, které vláhu dodává jedna z nejvýznamnějších španělských řek – Ebro. V deltě řeky Ebro se pěstuje hlavně rýže, ale řeku lemují také rozsáhlé plantáže pomerančovníků, citroníků a mandarinkovníků. Katalánsko je také Mekkou horolezců, protože ukrývá spoustu atraktivních lezeckých oblastí, jako je například Siurana.

Kromě hlavního města Barcelony, kde nesmíte vynechat Gaudího architekturu, stojí za návštěvu například Tarragona, v níž se nachází velké množství římských památek. V západní části Katalánska je k vidění město Lleida, španělsky Lérida s krásnou katedrálou a atraktivní podzemní nádrží na pitnou vodu z roku 1784. Milovníci dobrého vína by se měli vypravit do městečka Priorat a v Ulldeconě je možné obdivovat více než 8000 let staré jeskynní malby.

Katalánsko se pyšní také několika významnými rodáky. Z tohoto jedinečného regionu pochází světoznámí malíři jako Salvador Dalí a Joan Miró, architekti Antoni Gaudí a Montanera, a také hudebníci Pau Casals a Lluís Llach. Za zajímavost Katalánska může být považován fakt, že jde o první pevninský španělský region, v němž byly zakázány býčí zápasy. Katalánsko je velmi rozlehlé, proto na mořském pobřeží panuje subtropické a suché klima, zatímco v podhůří Pyrenejí jde o podnebí kontinentální a ve vyšších nadmořských výškách pak vysokohorské klima.

Eurovíkendy: Barcelona – co si nenechat ujít při návštěvě Barcelony

Eurovíkendy: Barcelona – co si nenechat ujít při návštěvě Barcelony

Barcelona je hlavním městem Katalánska, jedné z mnoha oblastí Španělského království. Toto nevšední a pestrobarevné město, ve kterém se snoubí starodávná i moderní atmosféra, je ideálním místem pro nevšední dovolenou, krátký výlet, nebo eurovíkend. Barcelona totiž nabízí od každého trochu a nudit se v ní rozhodně nebudete.

celý článek

 

Montserrat - nejposvátnější místo Katalánska

Montserrat - nejposvátnější místo Katalánska

Každá země má svá významná místa, která jsou všem příslušníkům jejího národa dobře známá a často bývají brána jako jakýsi národní symbol. My máme třeba svou horu Říp, Velehrad apod. V katolickém Španělsku, respektive v jeho katalánské části, je jedním z podobných míst hora a stejnojmenný klášter Montserrat.

celý článek

 

Letoun A380 společnosti Emirates poprvé přistál v Barceloně

Letoun A380 společnosti Emirates poprvé přistál v Barceloně

Emirates, jedna z nejrychleji rostoucích leteckých společností, v neděli přistála na mezinárodním letišti El Prat v Barceloně s letounem Airbus A380. Jednalo se o první let do Španělska obsluhovaný A380. Tento letoun bude na linku nasazen také 1. března 2013.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Španělsko nejlevněji

V RUDOLF REISEN nabízíme zájezdy německých CK za nízké ceny a s vyšší kvalitou služeb, než u českých cestovek.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na stránkách Španělsko.Světadíly.cz najdete vše o Španělsku. Vedle článků zde najdete informace o španělských destinacích, městech a památkách, tipy na zajímavé poznávací zájezdy, pobyty u moře, levné letenky a last minute zájezdy.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA