Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Baleárské ostrovy - informace o ostrovech

Baleárské ostrovy (Islas Baleares) leží ve Středozemním moři východně od pobřeží Španělska, pod nějž také spadají jako jedna z jeho 17 autonomních společenství. Úředním jazykem je pochopitelně španělština, ale také katalánština. Dle administrativního členění lze provincii rozdělit na celky: Ibiza, Formentera, Mallorca a Menorca, které spravuje jejich vlastní ostrovní rada (Consell Insular). Obecně můžeme dále Baleáry rozlišit do dvou skupin, tedy do vlastních Baleár, kam patří nejznámější a největší ostrovy Mallorca (3 648 km2), Menorca (702 km2) včetně řady menších ostrůvků, jako je třeba Cabrera. Druhou skupinou tvoří Pytyuské ostrovy například Formentera, Ibiza a další. Co se týče geografických údajů, tak je možné konstatovat, že na ostrovech převažuje nížina a pouze na severu Mallorcy se nachází vápencové horské pásmo s nejvyšším vrcholem Puig Major s nadmořskou výškou 1445 m. Zároveň zde nejsou v podstatě žádné větší toky, najdete tu pouze několik nepříliš důležitých říček. Baleáry podléhají středomořskému klimatu vyznačujícím se velkým počtem srážek v zimě.

Dá se říci, že na celých Baleárských ostrovech se nachází relativně velké množství vápencových krápníkových jeskyní, které turisté velmi rádi navštěvují. Nejpůvodnější obyvatelstvo v nich žilo, ale později si v nich schovávali své poklady a zboží piráti a pašeráci. Najdete zde na čtyři tisíce takových jeskyní a podzemních komplexů, z nichž například Sa Gleda je největší podmořskou jeskyní v Evropě nebo v Dračí jeskyni se nalézá největší podzemní jezero o délce 177 metrů. Na ostrově Mallorca navštivte jeskyně de Campanet, jež bývají označovány za nejkrásnější. Byly objeveny roku 1945 při hledání podzemních zdrojů vody. Jsou sice poměrně malé a je zde i vysoké vstupné, přesto však určitě nebudete litovat.

Baleárské ostrovy byly známé již ve starověkém Řecku nebo Fénicii. Později se staly součástí legendárního Kartága. Po jeho naprostém zničení Římany byly ostrovy nějakou dobu samostatné a užívali je jako své bezpečné útočiště piráti. Quintus Caecilius Metellus Balearicus dobyl Baleáry, a tak byly přičleněny k římskému impériu. V této době se sem přesídlilo velké množství římských osadníků, kteří založili města dochovaná dodnes. Patří sem i Palma de Mallorca a Alcúdia (dříve Pollentia), kde se například až do současnosti zachoval římský vodovod. Po osídlení Římany se na Baleárech začínají ve velké míře pěstovat olivy.

Hlavním a současně nejlidnatějším městem je Palma de Mallorca. Tak jak napovídá její jméno, najdete zde skutečně snad na každém rohu nějakou pěknou palmu. Toto město láká na velké kulturní vyžití. Kromě historických památek, kostelů a muzeí můžete navštívit nekonečné množství kaváren, restaurací a trhů, kde se prodává snad všechno, po čem by mohlo turistovo srdce zatoužit. Striktně se zde ale dodržuje odpolední siesta, takže nejlepší je chodit nakupovat k večeru a do té doby si užít jiné alternativy zábavy, které nabízejí přímořská letoviska. Jednoznačnou dominantou města je katedrála, jež se stavěla celých 300 let. Při své návštěvě  nesmíte vynechat ani hrad Bellver stojící zde již sedm století. Od něj se vám naskytne nádherný pohled na moře a město.

Baleáry jsou velmi oblíbenou a vyhledávanou turistickou destinací. Je to možná tím, že se pyšní 300 slunečnými dny v roce, nebo jejich nádhernými plážemi olemovanými průzračným mořem. Těmi se mohou pochlubit nejen kvarteto nejproslulejších ostrovů (Mallorca, Menorca, Ibiza a Formentera), ale týká se to všech ostrovů a ostrůvků. Cestovní kanceláře se předbíhají ve stále výhodnějších nabídkách zájezdů do těchto lokalit. Nejlepší doprava je vlakem do Barcelony a odtud pravidelným lodním spojem na Vámi vybraný ostrov. Přestože Baleárské ostrovy zní velmi exoticky, smíte je navštívit pouze s platným průkazem totožnosti. Lidé, kteří vyhledávají spíše aktivní dovolenou, si zde mohou kromě plavání užít například potápění, šnorchlování, windsurfing nebo golf. Baleárské ostrovy totiž provozují skutečně kvalitní golfová hřiště. Velmi lákavá je i možnost pěších výletů po horských stezkách nebo poznávání ostrovů z výšky cyklistického sedla. Milovníci nočního života by se měli vydat na Ibizu, kde je řada diskoték a tanečních klubů vysoké kvality.

Ibiza – ostrov, kde to žije

Ibiza – ostrov, kde to žije

V západní části Středozemního moře se nachází Ibiza, turisticky oblíbený ostrov spadající pod španělské souostroví Baleáry. Svým návštěvníkům nabízí přírodní krásy, unikátní architekturu a dostatek sportovního i kulturního vyžití. Ibiza je často nazývána „Bílým ostrovem lásky“ a to pro svou romantickou a přátelskou atmosféru.

celý článek

 

Prozkoumejte Mallorcu – od bílých pláží až po špičky hor

Prozkoumejte Mallorcu – od bílých pláží až po špičky hor

Největší španělský ostrov láká každoročně turisty na příjemné středomořské klima, bílé pláže, křišťálově čisté moře a členitou krajinu plnou piniových hájů, mandloní, pomerančovníků a citronovníků.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Španělsko nejlevněji

V RUDOLF REISEN nabízíme zájezdy německých CK za nízké ceny a s vyšší kvalitou služeb, než u českých cestovek.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na stránkách Španělsko.Světadíly.cz najdete vše o Španělsku. Vedle článků zde najdete informace o španělských destinacích, městech a památkách, tipy na zajímavé poznávací zájezdy, pobyty u moře, levné letenky a last minute zájezdy.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA