Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Galicie - španělské autonomní společenství

Galicie leží na severozápadě Španělska. Na jihu sousedí s Portugalskem, na jihovýchodě s Kastilií Leon, na severovýchodě s Asturií, sever a západ Galicie omývá Atlantický oceán. Galicie patří spolu s Asturií a Kantábrií k tzv. ,,zelenému" Španělsku. K jejím nejvýraznějším geografickým rysům patří přítomnost pobřežních fjordů, tvořených ústím mnoha řek, nazývaných také ,,rías". Velké množství dešťových srážek vytváří příznivé podmínky pro místní bohatou vegetaci.

Galicie to je především Atlantik. Divoké, rozeklané pobřeží. Hustá, bujná vegetace, na rozdíl od vyprahlého, centrálního Španělska. Upravené vesnice, domy často obklopené červenými a bílými kaméliemi. Nádherné pláže, často sevřené tajemnými skalisky. Galicie to jsou ryby. Výborné ústřice. Rybí trhy. Proslavená kuchyně založená na „plodech moře“.

Jižní část atlantického pobřeží - As Rías Baixas se vyznačuje zálivy, ostrůvky (ostrovy Cíes), krásnými plážemi s bílým pískem vhodnými ke koupání (letovisko Sanxenso) a rybářskými osadami. Galicijské pobřeží je také jednou z nejdůležitějších celosvětových rybářských oblastí.

Směrem na sever se rozprostírá skalnaté pobřeží Costa de la Muerte. Severozápadní nespoutané atlantické pobřeží se nazývá As Rías Altas a pobřeží Biskajského zálivu s prostornými plážemi nese jméno As Marinas.

Podnebí Galicie je oceánské s mírnými teplotami po celý rok, a její divoká a zalesněná krajina kontrastuje s téměř pouštním charakterem jižního Španělska.

Kromě pobřeží a přírodních krás vnitrozemí stojí za návštěvu také města.

Oblast Galicie získala autonomii roku 1981. Specifické prostředí, obývané potomky Keltů hovořících portugalštině podobnou galicijštinou, láká nejen známým poutním místem Santiago de Compostella, krásnými plážemi s roztroušenými rybářskými osadami, ale i vyhlášenými chobotničkami podávanými s místním bílým vínem. Mezi městečky Galicie vyniká opevněné Lugo, Ourense s románskou katedrálou nebo Pontevedra, kde je možné navštívit archeologické muzeum s exponáty z keltských dob. Nutno podotknout, že za „exponáty“ není třeba chodit jen do muzea - ve volné přírodě lze narazit na šest tisíc let staré menhiry a dolmeny.

Všude se setkáte se třemi originálními stavbami: cruceiros (kamenné kříže osazené z obou stran soškou), horreos (podlouhlé stavby na kůlech, v nichž se skladovala kukuřice) a pazos (rozlehlé panské domy s erby nad dveřmi, vlastní kaplí a ohromnou zahradou).

Galicie to je především Santiago de Compostella, které je označováno za jedno z nejkrásnějších měst Španělska. Dominantou Santiaga je jedna z nejpůsobivějších katedrál celého světa – katedrála svatého Jakuba, což je proslulé evropské poutní místo, proslavené „jakubskou cestou“ - nejvýznamnější poutní trasou středověké Evropy vedoucí celým severem Španělska až z jižní Francie. Santiago je bezmála padesát kostelů a klášterů, univerzita, tržnice, schodiště, kašny a 114 zvonic tvořící famózní, do jednoho celku spojené umělecké dílo z románské doby, renesance a baroka.

Galicie to však není jen Santiago de Compostella. Nejdeme zde desítky historických měst. Mezi nejzachovalejší patří Lugo. Město je obehnáno hradbami, které byly vybudovány již Římany. Jsou 10 až 13 metrů vysoké, 5 - 6 metrů silné a dlouhé 2 kilometry, kolem celého historického jádra.

Vigo
- největší město Galicie v provincii Pontevedra, důležitý přístav s pěkně zachovalým historickým jádrem.

La Coruňa
- přístav velkého hospodářského významu, po Vigo největší město regionu. Museo Arquelógico - A Coruňa - archeologické muzeum, které bylo původně vězení, vystavěné ve 12. století.

Trasa pouti do Santiago de Compostela

Trasa pouti do Santiago de Compostela

Na svatojakubskou pouť do Santiaga de Compostela, ležícího v severozápadním cípu Španělska, se každoročně vydává na sto tisíc věřících. Míří k místům, kde před více než dvanácti sty lety objevil biskup Teodomiro náhrobek s ostatky apoštola Jakuba.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Španělsko nejlevněji

V RUDOLF REISEN nabízíme zájezdy německých CK za nízké ceny a s vyšší kvalitou služeb, než u českých cestovek.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na stránkách Španělsko.Světadíly.cz najdete vše o Španělsku. Vedle článků zde najdete informace o španělských destinacích, městech a památkách, tipy na zajímavé poznávací zájezdy, pobyty u moře, levné letenky a last minute zájezdy.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA