Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Eurovíkendy: Barcelona – co si nenechat ujít při návštěvě Barcelony

Barcelona je hlavním městem Katalánska, jedné z mnoha oblastí Španělského království. Toto nevšední a pestrobarevné město, ve kterém se snoubí starodávná i moderní atmosféra, je ideálním místem pro nevšední dovolenou, krátký výlet, nebo eurovíkend. Barcelona totiž nabízí od každého trochu a nudit se v ní rozhodně nebudete.

Barcelona se rozkládá u pobřeží Středozemního moře na severovýchodě Španělska. Za slunného počasí tak láká na krásy moře a plážovou pohodu oblasti Costa Brava. Po Madridu je Barcelona druhým největším španělským městem, v němž v současnosti žije okolo jednoho a půl milionu obyvatel a v celé aglomeraci téměř 3 miliony obyvatel. Metropole oplývá mnoha krásami, proto je jedno, jestli preferujete památky, nakupování, lenošení na pláži nebo bujarý noční život. V Barceloně zkrátka neprožijete jen klasickou dovolenou u moře, během pobytu se seznámíte se spoustou historických i moderních staveb, muzeí, s významnými osobnostmi města a zajdete si na nějakou specialitku, nebo na skleničku do některé z vyhlášených restaurací.

Barcelona - pobřeží
Foto: Barcelona - pobřeží

Co se týče historických památek, proslavila se Barcelona zejména množstvím originálních staveb geniálního architekta Antonia Gaudího (1852 až 1926). Na jeho stavbách je patrná směs secese, modernismu a především pak přírodních motivů. Vytvořil neopakovatelný a unikátní styl městské architektury a několik jeho staveb je zapsáno i na seznamu UNESCO. 

K nejznámějším Gaudího počinům patří bezesporu nepřehlédnutelný chrám Sagrada Familia (Svatá rodina), který se stal jakýmsi symbolem celé metropole. Jde o nejvelkolepější Gaudího dílo, které však zůstalo dodnes nedokončeno, protože je financováno pouze darů a příspěvků. Předpokládaný termín dokončení je zatím stanoven na rok 2026, jakožto pocta k 100. výročí úmrtí Antonia Gaudího.

Sagrada Familia
Foto: Sagrada Familia

Chrám zdobí osm věží dosahujících úctyhodné výšky 115 metrů, z nichž se nabízí krásný výhled na město a okolí. Gaudí je považován za jednoho z největších umělců své doby a jeho stavby každého návštěvníka okouzlí a unesou do říše fantazie. Na jeho díla v Barceloně narazíte téměř na každém kroku -  k těm nejzajímavějším patří například dům Casa Mila, Casa Batlló a park Palau Güell s Gaudího muzeem. Casa Mila je neobvyklý obytný dům se zvlněným vápencovým průčelím a výzdobou z kovaného železa. Gaudí se při jeho výstavbě nechal údajně inspirovat oceánem. Ve dvou bytech tohoto domu se dnes nachází muzeum zaměřené na Gaudího tvorbu a život. Originální dům Casa Batlló postavil Gaudí v roce 1904 pro bohatého továrníka. Tento dům působí, jako by byl postaven z kostí. Mnozí o něm mluví jako o domu draka, který má být symbolem legendy o sv. Jiří. Jde o jednu z nejpodivnějších staveb celé Evropy. Turistům je přístupné první patro, které obýval majitel domu.

Casa Mila
Foto: Casa Mila

Překrásný park Palau Güell pochází z roku 1889 a je jedním z prvních Gaudího děl. Jedná se o stavbu určenou pro hraběte Güella, který byl velkým milovníkem Gaudího architektury a spoustu jeho staveb také sponzoroval. Původním záměrem bylo vystavět zde zahradní město, projekt se však nezdařil a tak Palau Güell s rozlohou 17,8 hektarů odkoupilo v roce 1926 město a zpřístupnilo jej jako městský park. Oblast vyniká mnoha unikátními architektonickými prvky a Gaudího osobitý styl je patrný i v těch nejmenších detailech. 

park Palau Güell
Foto: park Palau Güell

Žádný návštěvník Barcelony by si neměl nechat ujít prohlídku Gotické čtvrti, která je tvořena souborem staveb ohraničeným římskými hradbami. Čtvrť vznikala ve 12. až 14. století a jejím dominujícím prvkem je gotická katedrála svaté Eulálie (Catedral de la Santa Cruz y Santa Eulalia). Svatostánek, jehož stavba byla započata roku 1298 a dokončena v roce 1913, je sídlem španělského arcibiskupa. Tento trojlodní kostel je zasvěcen sv. Eulálii, která je patronkou Barcelony. Pohřbena byla v alabastrovém sarkofágu v kryptě kaple pod hlavním oltářem. Krásné jsou rovněž kaple Capella del Santíssim Sagrament a Capella de Sant Benet, v níž se nachází oltářní obraz od Bernata Martorella.

Barcelona
Foto: Barcelona

Gotická čtvrť je tvořena mnoha krásnými starými domy, kamennými městskými paláci, prastarými kostely a kaplemi a protínají ji uzounké klikaté uličky lemované obchůdky, kavárnami a řemeslnými dílnami. Srdcem této čtvrti je náměstí Plaza Real, které je považováno za nejživější v celé Barceloně. Uprostřed něj stojí fontána obklopená palmami a reflektory, které jsou mimochodem opět Gaudího dílem. Z dalších gotických památek jmenujme například budovu radnice Casa de la Ciudad de Barcelona na náměstí Plaza San Jaime. 

Palau Nacional
Foto: Palau Nacional

První gotickou stavbou v oblasti Středozemního moře byl jednolodní kostel Santa Maria del Mar pocházející ze 14. století. Přestože je kostel velmi prostý, vyniká svou osobitou krásou. Navíc je lemován kaplemi s vzácnými vitrážemi, které pochází z 15. až 18. století. Pro kostel je charakteristická 54 metrů vysoká osmiboká zvonice, která v sobě ukrývá 6 zvonů vytvářejících zvonkohru. Nejstarší zvon pochází z roku 1669, největší a nejtěžší zvon má průměr téměř 1,5 m a váží 1806 kg. Mezi významné sakrální stavby Barcelony patří také kostel El Pi (Iglesia de Santa Maria del Pi), který rovněž pochází ze 14. století a řadí se tak k nejstarším kostelům ve městě.

Barcelona
Foto: Barcelona

Za centrum Barcelony je považován rušný bulvár Las Ramblas, který je bezpochyby nejživějším místem města. Ulice se táhne od Plaza de Catalunya až k přístavu, kde se nachází nábřeží s molem a 68 metrů vysokým podstavcem se sochou Kryštofa Kolumba. Na bulváru Las Ramblas najdete kromě kaváren, restaurací, novinových stánků a různých obchůdků také secesní tržnici La Boquería i slavnou barcelonskou operu Gran Teatre del Liceu. Ulice má fantastickou atmosféru a každý den jí projdou davy a davy lidí.

Vítězný oblouk
Foto: Vítězný oblouk

Za vidění stojí v Barceloně také středověké loděnice Les Drassanes nacházející se nedaleko přístavu. Přestože byly vybudovány již ve 14. století, jde dnes o největší a nejzachovalejší zařízení tohoto druhu. Najdete v nich Námořní muzeum. Velmi atraktivní je rovněž ulice Montacada existující od 12. století, kde bydlely ty nejbohatší barcelonské šlechtické rodiny. Dodnes je lemována spoustou honosných paláců. V Barceloně najdete také podmořské akvárium, které patří mezi největší v Evropě. Nabízí 22 obřích akvárií a 80 metrů dlouhý podvodní tunel protínající obří nádrž se šesti miliony litrů vody. V tomto mořském akváriu je k vidění přes 11 tisíc mořských živočichů. Milovníci umění by pak měli zavítat do proslulého Picassova muzea, v němž jsou vystavena mnohá umělcova díla. 

Parc de la Ciutadella
Foto: Parc de la Ciutadella

Jedinečný výhled na metropoli se nabízí z vrcholu Montjuic, kterému dominuje olympijský stadion, který byl v roce 1992 dějištěm letních olympijských her. Na Montjuic je možné se dostat lanovkou, jejíž spodní stanice se nachází nedaleko přístavu. 

- jap -

Další tipy na eurovíkendy: 
Athény – co si nenechat ujít při návštěvě Athén 
Amsterdam – co si nenechat ujít při návštěvě Amsterdamu 
Londýn – co si nenechat ujít při návštěvě Londýna 
Istanbul – co si nenechat ujít při návštěvě Istanbulu 
Benátky – co si nenechat ujít při návštěvě Benátek 
Budapešť – co si nenechat ujít při návštěvě Budapešti 
Řím – co si nenechat ujít při návštěvě Říma 
Paříž – co si nenechat ujít při návštěvě Paříže 
Madrid – co si nenechat ujít při návštěvě Madridu

Foto 2, 4, 7, 9 - Pixabay.com

Článek byl zobrazen 13 393 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Španělsko nejlevněji

V RUDOLF REISEN nabízíme zájezdy německých CK za nízké ceny a s vyšší kvalitou služeb, než u českých cestovek.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na stránkách Španělsko.Světadíly.cz najdete vše o Španělsku. Vedle článků zde najdete informace o španělských destinacích, městech a památkách, tipy na zajímavé poznávací zájezdy, pobyty u moře, levné letenky a last minute zájezdy.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA