Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Počasí ve Španělsku

Španělsko se rozkládá na obrovské ploše, zaujímá 504 782 kilometrů čtverečních Pyrenejského poloostrova a je čtvrtou největší zemí Evropy. Díky této velikosti je území Španělska rozděleno na tři podnebné oblasti. Sever a severozápad země je ovlivňován Atlantským oceánem, pro východní pobřeží je typické středomořské podnebí a ve španělském vnitrozemí panuje podnebí ryze kontinentální.

Počasí ve Španělsku - lloret de Mar, Costa Brava
Foto: lloret de Mar, Costa Brava

Atlantické podnebí je charakteristické pro oblasti na severu a západě Španělska, jde tedy převážně o autonomní společenství Galicie, Asturie, Kastilie a Leónu, Kantábrie a také o Baskicko. Pro tyto oblasti jsou typické časté deště a jen nepatrné teplotní výkyvy. Díky tomu jsou tyto oblasti považovány za nejzelenější v zemi. Oceánské proudění příznivě ovlivňuje teploty i během zimy. Zimní měsíce jsou zde proto velice mírné. Oceánský vliv slábne směrem do vnitrozemí a tak už několik desítek kilometrů od pobřeží Atlantiku mohou teploty klesat o 10 stupňů. K atlantskému pobřeží neodmyslitelně patří také časté mlhy, které způsobuje vlhký vzduch proudící od oceánu. Letní měsíce jsou dosti slunečné, zatímco v zimě je třeba počítat s intenzivními dešťovými srážkami. Západní část oblasti je vydatnější na déšť, než východní, která je srážkově vyrovnanější.

Východní pobřeží Španělska, které je ze západu lemováno Středozemním mořem a z východu horským pásem, je výrazně ovlivňováno středomořským podnebím. Typickým znakem počasí v této oblasti jsou horká léta a mírné, teplé zimy. Po celý rok je zdejší počasí doprovázeno suchými větry vanoucími od břehů Afriky. Středomořské podnebí způsobuje, že v této oblasti dochází jen k minimálním srážkám, což se odráží na místní vegetaci. Čím jižněji se nacházíme, tím se objevují vyšší teploty a ještě menší množství srážek. Extrémní sucha pak panují na úplném jihu Španělska, v oblasti Murcie a Andalusie. Jediné výraznější srážky se objevují v oblasti Barcelony, kde se měsíční úhrn v období podzimu pohybuje okolo 90 mm. 

Počasí ve Španělsku - Barcelona
Foto: Barcelona

Španělské vnitrozemí má kontinentální podnebí, které se projevuje tím, že jsou teplotní rozdíly mezi létem a zimou výraznější, než v jiných částech země. Jisté rozdíly jsou však patrné také mezi severním a jižním vnitrozemí – sever je průměrně o 5 stupňů Celsia chladnější než jih. Srážky jsou nejčetnější v jarních a podzimních měsících, v létě se déšť ve vnitrozemí objevuje jen výjimečně. Na náhorní plošině v zimě může mrznout i sněžit, což je dáno vysokou nadmořskou výškou území. Obecně je však zima ve Španělsku spíše suchá a bez sněhu.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Španělsko nejlevněji

V RUDOLF REISEN nabízíme zájezdy německých CK za nízké ceny a s vyšší kvalitou služeb, než u českých cestovek.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na stránkách Španělsko.Světadíly.cz najdete vše o Španělsku. Vedle článků zde najdete informace o španělských destinacích, městech a památkách, tipy na zajímavé poznávací zájezdy, pobyty u moře, levné letenky a last minute zájezdy.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA