Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

La Rioja - španělské autonomní společenství

Provincie La Rioja je jedno ze 17 autonomních společenství ležící na severu Španělska. Její název je složený z dvojice slov „Rio – Oja“ (řeka Oja), která touto oblastí protéká. Provincie hraničí s dalšími autonomními společenstvími, jimiž jsou ze severu Baskicko a Navarra, ze západu a jihu Kastilie a León. Na východě sousedí opět s autonomními společenstvími Navarra a Aragonie. Jedná se o oblast podléhající počasí s kontinentálními vlivy. V létě je zde velké teplo s vysokými teplotami, v zimě naopak chladno. Je to druhá nejmenší provincie ve Španělsku a má nejmenší počet obyvatel.

Iberské pohoří (Sistéma Ibérico) zasahuje do jižní části regionu. V horském pásmu Sierra de la Demanda se nachází nejvyšší hora provincie, San Lorenzo (2271 m). Sever oblasti je naopak nížinatý a protéká jím řeka Ebro od západu na východ. Ebro tak vlastně pomyslně vytváří celou severní hranici s Baskickem a Navarrou. Dalšími důležitými řekami provincie jsou Tirón, Najerilla, Itequa, Leza, Jubera a Alhama. Kromě toho se zde nachází i dva průplavy, Canal de Najerilla a Canal de Lodosa, a několik přehrad.

Pro území pojmenované nyní La Rioja se dříve užívalo názvu Logroño dle opevněného sídla, jak uvádí záznamy v dokumentu z roku 1099. Během napoleonských válek byla tato oblast francouzským územím až do roku 1814. Nezávislou provincií se stala na základě liberální ústavy schválené roku 1812. Za nedlouho však Ferdinand VII. všechna předchozí rozhodnutí zrušil a rozdělil tuto oblast mezi okolní provincie. To se však změnilo během demokratického uspořádání státu po smrti Franca.

Každému trochu znalému španělské kultury se pojem „La Rioja“ okamžitě spojí s vínem, které nese stejné jméno. Centrem výroby vína je Haro, město známé folklórní slavností „bitvou o víno“, jež se pořádá každý rok. Víno La Rioja existuje v sedmi odrůdách, ve čtyřech červených a třech bílých. Z oblasti gastronomie je zdejší specialitou Pimentos del Piquillo, což je název pro vynikající sladké papriky. Do tradiční kuchyně provincie patří především jehněčí maso a marcipán Cierra de Cameros má ve Španělsku rovněž zvučné jméno.

Hlavní metropolí regionu je město Logroño, které se dříve řadilo ke Staré Kastilii. Žije zde asi 145 000 obyvatel, což je celá polovina všech obyvatel provincie. Původní osadu založili Římané. Mezi lety 1609 – 1610 zde sídlil soud s čarodějnicemi a bylo zde centrum španělské inkvizice. Mezi zdejší nejvyhledávanější památky patří katedrála Santa María de la Redonda, fontána de la gran Vía, opevnění Muralla del Revellín a kostel Santa María de Palacio. Kromě toho se město pyšní krásnými udržovanými parky, z nichž nejkrásnější jsou Carmen, park del Ebro a park de la Ribera. Právě Logroño je centrem obchodu s vínem La Rioja. V jeho okolí se totiž víno pěstovalo již za nadvlády Říma. První písemné záznamy o tom pochází už z roku 873. V současnosti je vyhlášenou vinařskou oblastí. Údajně je v okolí města 14 000 vinic a 150 vinařství.

Asi jedna z turisticky nejlákavějších zajímavostí province je „Camino de Santiago“ (Cesta svatého Jakuba), která přes ni vede. Je to trasa náboženské poutě, jež končí u španělské katedrály v Santiagu de Compostela v provincii Galicie. Jsou zde uloženy ostatky Kristova učedníka, svatého Jakuba. První historicky doloženou pouť takto vykonal biskup z Le Puy roku 951. Na trase cesty jsou četné kláštery s vysokou uměleckou hodnotou. Cesta seřadila do jedné linie krásná města San Millan de la Cogolla, Calahorra , Arnedo, Santo Domingo de la Calzada a Logroño. V oblasti Tierra de Camaros ležící v provincii, stojí za návštěvu krásné jeskyně a jeskynní komplexy. La Rioja také nabízí spoustu možností a míst, kde provozovat pěší turistiku, lov, rybaření nebo horolezectví.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Španělsko nejlevněji

V RUDOLF REISEN nabízíme zájezdy německých CK za nízké ceny a s vyšší kvalitou služeb, než u českých cestovek.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na stránkách Španělsko.Světadíly.cz najdete vše o Španělsku. Vedle článků zde najdete informace o španělských destinacích, městech a památkách, tipy na zajímavé poznávací zájezdy, pobyty u moře, levné letenky a last minute zájezdy.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA