Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Taüll

Taüll - informace o obci

Taüll je malebná horská vesnička ležící v Katalánsku, nedaleko hranic s Francií. Toto malé, ale velmi příjemné středisko je situováno v nadmořské výšce 2000 metrů a poskytuje nepřeberné možnosti aktivního vyžití. Okolní rozmanitá horská krajina láká k návštěvě jak v letních, tak i v zimních měsících.

Taüll je situováno v údolí La Vall de Boí, kde můžete v létě podnikat nejrůznější pěší i cyklistické výlety, horské túry, věnovat se horolezectví, raftingu, paraglidingu či rajtování. Taüll leží asi 20 km severovýchodně od Pont de Suert, 55 km jihovýchodně od Vielha a 142 km severně od Lleida.

V zimě je tato oblast okupována lyžaři mířícími na svahy lyžařského střediska Boí – Taüll, které se nachází ve výšce 2000 – 2457 metrů nad mořem. Lyžaři i snowboardisté si zde mohou užívat na celkem na 42 km sjezdových tratí převážně střední obtížnosti, ale na své si zde přijdou také začátečníci a zkušení jezdci. O přepravu lyžařů se stará 6 sedačkových lanovek, 7 vleků a 2 vleky dětské. Nachází se zde také lyžařská škola i školka pro ty nejmenší, škola snowboardingu a alpského lyžování. K dispozici je také nový sněhový park. Dalšími zajímavými lyžařskými středisky jsou například Baqueira-Beret (68km) nebo Cerler (77 km).

Taüll je vesnička významná také z historického a kulturního hlediska. Ukrývá totiž spoustu pamětihodností a proslavila se velkolepými příklady románské architektur. V 11. století zde byly postaveny téměř současně tři kostely věnované Panně Marii, Svatému Martinu a Svatému Klementu. Mezi nejvýznamnější stavby tak dnes patří kostel Santa Maria a Sant Climent. Oba kostely mají šestipatrové zvonice s čtvercovým půdorysem, které se tyčí nad jejich břidlicovými střechami. Kostel Sant Climent byl postaven na základech jiné stavby a vysvěcen v roce 1123. V jeho interiéru se můžete kochat nástěnnými malbami, jež zdobí zdi presbytáře. Tyto malby byly odkryty teprve v roce 1922, když procházel kostel renovací. Kostel je dnes zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.

V blízkosti Taüll se rozprostírá Národní park Aigüestortes i Estany de Sant Maurici, který je skvělým cílem pro pěší turisty. Park se rozkládá na ploše 10 230 ha, ale přístupná je z něj pouze polovina. Tento park je jedním z nejkrásnějších v Pyrenejích a jsou pro něj typická četná jezera, kterých na jeho území napočítáte až 80. Také název parku by se dal přeložit jako „klikaté vodní toky“ nebo „kroutící se voda“. Park je jakousi směsí, kde najdete jak ledovcová jezera, vodopády, prudké řeky, ale také vysoké žulové vrcholy porostlé borovicemi a jedlemi.

Během návštěvy tohoto národního parku nevynechejte úzkou soutěsku Estret de Collegats, kudy protéká divoká řeka Noguera. Zajímavá je rovněž skalní stěna Roca de l´Argentaria zdobená ledovými krápníky. Pokud patříte mezi jedince, kteří rádi zdolávají horské vrcholy, můžete změřit své síly například s horou Pico de Comaloformo, Besiberri Norte, Besiberri Sur či Punta Alta, které dosahují nadmořských výšek přes 3000 metrů. Nejznámějším a také nejvyhledávanějším vrcholem resp. dvojvrcholem jsou však Los Encantados s výškou 2738m a 2747m. Tento vrchol je také nejfotografovanějším objektem celých Pyrenejí. Přímo pod ním se rozkládá jezero Estany Sant Maurici, které je napájeno říčkou Escrita.

Národní park Aigüestortes i Estany de Sant Maurici je doslova protkán turistickými stezkami všech možných délek a náročností, stačí si jen vybrat dle vlastního uvážení. Ať se vydáte kterýmkoliv směrem, jistě budete ohromeni pohádkově krásnou krajinou, která vás bude obklopovat. Důležitými administrativními centry a výchozími místy do parku jsou městečka Boí a Espot.

Nedaleko Taüll můžete navštívit také lázeňské městečko Caldes de Boí, kde se můžete oddávat relaxaci v horkých pramenech. V sousední vesničce El Pla de l´Ermita je vám k dispozici sportovní komplex se třemi bazény, je zde tenisové hřiště, minigolf, petangue a možnost věnovat se lukostřelbě. Máte možnost si pronajmout kolo, vydat se na organizovaný výlet nebo provozovat některý z adrenalinových sportů, jako je kaňoning, rafting, slézání propastí apod. Středisko je ideální pro všechny věkové kategorie a nudit se zde rozhodně nebudete.

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Španělsko nejlevněji

V RUDOLF REISEN nabízíme zájezdy německých CK za nízké ceny a s vyšší kvalitou služeb, než u českých cestovek.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na stránkách Španělsko.Světadíly.cz najdete vše o Španělsku. Vedle článků zde najdete informace o španělských destinacích, městech a památkách, tipy na zajímavé poznávací zájezdy, pobyty u moře, levné letenky a last minute zájezdy.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA