Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Aragonie - španělské autonomní společenství

Aragonii charakterizují tři krajinné celky - Huesca, Zaragoza a Teruel. Krajinu tvoří rozeklaná pásma hor přerušovaná údolími a soutěskami. Vrchol hory Moncayo (2 349 m) je po celý rok pokrytý sněhem. Zaragoza dosahuje na severu až k Pyrenejím a na západě až k pohoří Sierra Ibérica. Huesca je nejméně osídleným krajem celého Španělska a sahá od severu Pyrenejí až k francouzským hranicím.

Údolí Ordesa skrývá národní park – rezervaci Parque Nacional. Ani kraj Teruel není moc osídlený. Tuto řídce osídlenou oblast Aragón (Aragonii) obklopuje Francie, Katalánsko, Valencie, Navarra a severozápadní výběžek srdce Španělska s názvem Kastilie. Pokud patříte k milovníkům hor, hradů a starých kamenných vesniček, pak vás toto místo okouzlí. Krásný severní pás Aragón zahrnuje nejvyšší a respekt budící části Pyrenejí. Díky tomu je tu hojnost pěších tras i míst pro skvělé lyžování.

Aragonii na severu tvoří přirozenou hranici Pyreneje, které jsou v této aragonské části nejvyšší (Pico de Aneto 3404 m), do jižní části zasahuje Iberský masív a mezi těmito dvěma horskými hradbami leží údolí řeky Ebro. Stejné kontrasty jako krajina vykazuje i podnebí. Horské je chladné a vlhké, v údolí je klima mírné. V údolích a v nižších kopcích naleznete v Aragónu okouzlující směsici kaňonů, krásných malebných vesniček, osamělých hradů a starobylých klášterů - některé z nich patří mezi cenné památky románské architektury. Nenechte si ujít návštěvu aragonského hlavního města Zaragoza s bohatou sbírkou památek a pozoruhodností.

Pokud je v centru vašeho zájmu i prehistorie, měli byste se v městečku Albarracín zdržet déle, protože prohlédnout si v tzv. Kulturním parku Sierry de Albarracín některé ze čtyř míst proslavených skalními kresbami pradávných obyvatel tohoto kraje (od roku 1998 památka UNESCO) stojí určitě za to. Informační středisko tohoto parku najdete právě v Albarracínu (ul. Catedral 5), kde vás vybaví vším, co k takové návštěvě potřebujete.

Teruel, správní město stejnojmenné provincie, se nachází v jižní části Aragonie. Přestože už v roce 1986 byly jeho mudéjarské památky zapsány do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví lidstva UNESCO, jen málo Čechů toto město navštívilo. Přitom to sem z oblíbených letovisek na Costa Azahar není zase tak daleko. Z Valencie je to pouhých 150 kilometrů.

Nenechte si ujít a prozkoumejte

- cihlově červené středověké městečko Albarracín (římský viadukt, maurské stavby, lidová architektura, katedrála, barokní stavby, v blízkosti prehistorické malby)
- Fuendetodos (rodný dům franciska Goyi)
- Calatayud (mudéjarské stavby)
- Loarre (trosky hradu aragonských králů)
- Zaragoza (katadrálu San Salvador, baziliku Sante María del Pilar, šlechtické paláce, mulimský palác La Aljafería)
- údolí Anso y Hecho (s venkovskou lidovou architekturou - kamenné domky s břidlicovými střechami)
- prohlédněte si mudéjarské věže v Teruelo a Tarazoně
- zastavte se u fascinujících románských památek středověkého Aragonska v Huesce
- projděte se jedněmi z nejkrásnějších částí Pyrenejí v rezervaci Parque Nacional de Ordesa y Monte Perdido

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Španělsko nejlevněji

V RUDOLF REISEN nabízíme zájezdy německých CK za nízké ceny a s vyšší kvalitou služeb, než u českých cestovek.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na stránkách Španělsko.Světadíly.cz najdete vše o Španělsku. Vedle článků zde najdete informace o španělských destinacích, městech a památkách, tipy na zajímavé poznávací zájezdy, pobyty u moře, levné letenky a last minute zájezdy.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA