Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kastilie a León (Castilla y León)

Tento největší španělský region zabírá velkou část severozápadní části centrálního Španělska. Jeho území vyplňuje ze dvou třetin náhorní plošina, obklopena téměř ze všech stran horami. Na východě se zvedá Iberský masív, na severu Kantaberské pohoří, na jihu Centrální masív tvořený pohořími Guadarrama, Gredos a Peña de Francia a na západě tvoří přirozenou hranici s Portugalskem řeka Duero. Klima je kontinentální.

Castilla y León je rozlehlá oblast ležící na území někdejšího království León a Staré Kastilie. Nabízí řadu zajímavých měst, která jsou zasazena do často pustých rovin. Rozhodně k nejzajímavějším patří Salamanca, León, Segovia, Ávila a Burgos. Jako by výjimka skutečně potvrzovala pravidlo, tyto končiny silně kontrastují s monotónností "srdce Kastilie". Leónská strana hor Picos de Europa, oblasti Sierry de la Peňa de Francia, Sierry de Gredos a Sanabrie patří k výjimkám nejvýraznějším.

Vysušující letní horka v Castilla y León a kruté zimy dokreslují sklony k extrémům tohoto srdce původního Španělska. Už několik let prochází historická oblast Castilla-León, panovnické centrum středověkého Španělska, nepřehlédnutelným modernizačním posunem. Ekonomicky zaostalý region si nechce zakládat jen na svých kostelech, katedrálách a šlechtických palácích.

Kastilská strava je bohatá na maso, ochutnat můžete specialitky jako pečené jehně, selátko či kůzle. Jde o oblast, kam je vhodné si vyrazit za vynikajícími pečenými pochoutkami jako je Cochinillo - selátko či cordero asado - pečené jehně. Kastilie y León je i velmi významným producentem vína v oblastech táhnoucích se podél řeky Duero. Největšími městy jsou Salamanca, León, Segovia, Ávila a Burgos. Tato část Španělska je jako mnohé jiné známým producentem vína, nejlepší červené je v Ribeře del Duero.

Nenechte si ujít

Salamanca - dvě univerzity, dvě katedrály, paláce, kláštery, kostely. Slavná historie města je znát na každém kroku. Na malém prostoru tu najdete tak velké množství památek ozvláštněných tolika dokonale propracovanými detaily, že každou chvíli zůstanete v úžasu stát. UNESCO ji v roce 1988 vyhlásilo světovým kulturním dědictvím. V roce 2002 je i evropským městem kultury. Salamanca leží ve východní části Španělska, jen pár desítek kilometrů od hranic s Portugalskem.

Dále stojí za pozornost

- Astorga (někdejší významné římské město se zachovalými hradbami a dalšími římskými památkami, katedrála, radnice, Gaudího biskupský palác, dnes muzeum cest);
- Avila (středověké město s nejlépe zachovalými hradbami z celého Španělska, kláštery, kostely);
- Burgos (gotická katedrála a další monumentální památky z tohoto období);
- Carrión de los Condes (románské kostely);
- Ciudad Rodrigo (hradby, hrad, katedrála Panny Marie);
- Coca (hrad);
- Frómista (románský kostel San Martín);
- León (románská Královská bazilika San Isidoro s panteonem, gotická katedrála, uličky historického centra, hospůdky);
- Palencia (katedrála a další kostely, klášter, paláce);
- Peñafiel (hrad);
- Santo Domingo de Silos (klášter s románským ambitem, gregoriánské zpěvy);
- Segovia (římský akvadukt, hrad, katedrála, kostely, kláštery, paláce);
- Valladolid (katedrála, kostel San Pablo a kolej San Gregorio, Národní muzeum sochařství);
- Zamora (románské kostely, katedrála); Sierra de Gredos (pohoří).

Historická Segovia

Historická Segovia

Seznam španělských starobylých měst se zdá být snad nevyčerpatelný. Tentokrát se podíváme do španělského vnitrozemí na sever od Madridu. Právě tady leží Segovia, hlavní město stejnojmenné provincie v autonomní oblasti Castilla – León.

celý článek

 

Univerzitní město Salamanca

Univerzitní město Salamanca

Přibližně 200 km severozápadně od Madridu se na řece Tormes rozkládá významné španělské univerzitní město Salamanca. Je hlavním městem provincie Salamanca a součástí Kastilie a Leónu – jednoho ze 17 autonomních společenství Španělského království. Ve městě, které je kulturním a turistickým centrem regionu, dnes žije okolo 160 tisíc obyvatel.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Španělsko nejlevněji

V RUDOLF REISEN nabízíme zájezdy německých CK za nízké ceny a s vyšší kvalitou služeb, než u českých cestovek.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na stránkách Španělsko.Světadíly.cz najdete vše o Španělsku. Vedle článků zde najdete informace o španělských destinacích, městech a památkách, tipy na zajímavé poznávací zájezdy, pobyty u moře, levné letenky a last minute zájezdy.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA