Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Historická Segovia

Seznam španělských starobylých měst se zdá být snad nevyčerpatelný. Tentokrát se podíváme do španělského vnitrozemí na sever od Madridu. Právě tady leží Segovia, hlavní město stejnojmenné provincie v autonomní oblasti Castilla – León.

Segovia není velká, co se týče počtu obyvatel, neboť je domovem jen pro 56 tisíc lidí. Důležitá je však svým historickým významem. Centrum města se dokonce dostalo na seznam světového a kulturního dědictví UNESCO.

Segovia
Foto: Segovia, katedrála

Nevíme přesně, kdy tady vznikla první osada. Jméno však městu dali Keltové, v jejichž jazyce zřejmě znamenalo „pevnost“. Později se Segovia dostala pod nadvládu Římanů a stala se důležitou obchodní křižovatkou a strategickým místem. Rovněž se zde razily mince. Z města, vybudovaného na dlouhém ostrohu, stále dýchá historie a najdeme tu mnoho vzácných památek.

Segovia
Foto: Segovia, katedrála

Doby Římanů nejzřetelněji připomíná proslulý akvadukt, který do města přiváděl vodu z řeky Frío. Sedmnáct kilometrů dlouhá stavba vede převážně pod zemí, je však zakončena monumentální, až 28,5 metru vysokou a několik set metrů dlouhou žulovou konstrukcí se 120 pilíři a 167 oblouky. Dvě patra kamenů, tyčící se nad náměstím Azoguejo jsou skutečně nepřehlédnutelné. Kvalitu práce starověkých stavitelů dokazuje fakt, že dílo ještě donedávna sloužilo svému původnímu účelu. A to prosím bylo postaveno a dobře drželo zcela bez malty či kovových spojovacích prvků (které byly pro jistotu částečně přidány až při novodobé rekonstrukci).

Segovia
Foto: Akvadukt v Segovii, autor: luisfernandojimenez

O tom, kdy byl akvadukt vybudován, nemáme žádné záznamy a původní bronzový nápis s datem stavby se nedochoval. Odhaduje se, že se tak stalo někdy ve druhé polovině 1. století. V současnosti je akvadukt každopádně velmi důležitou, možná vůbec nejdůležitější památkou v Segovii a jednou z nejzachovalejších římských staveb na Iberském poloostrově vůbec. Dokonce se dostal i do znaku města.

Segovia
Foto: Alcazar, autor: HaciendoEco

Další stavbou, kterou bychom při prohlídce města neměli vynechat, je Alcázar, tedy hrad. Stojí na skále nad soutokem řek Eresma a Clamores a vyniká svým charakteristickým tvarem, připomínajícím lodní příď. Počátky hradu jsou podobné minulosti jiných španělských hradů jako vejce vejci – za svůj vznik vděčí Arabům. Předpokládá se ovšem, že Arabové svou pevnost postavili na místě původního římského opevnění. Na významu hrad získal za panování Alfonsa VIII., který z něj udělal své královské sídlo a nechal jej značně rozšířit. Kastilští králové zde sídlili i v dalších staletích, kdy byl hrad postupně přistavován a upravován. V historii a obraně země sehrál mnohokrát významnou roli, a to až do přestěhování královského dvora do Madridu. Poté sloužil účelu poněkud méně vznešenému, neboť se z něj stalo vězení, a ve druhé polovině 18. století se sem nastěhovala škola pro dělostřelce. Zhruba o sto let později jej poničil požár, ale podařilo se ho opravit. Dnes je jedním z nejnavštěvovanějších španělských hradů. Uvidíte v něm tzv. Trůnní sál a Sál králů, které připomínají slavnou minulost hradu jakožto sídla královské moci, ale najdete tu i mnoho vzácných uměleckých děl.

Segovia
Foto: katedrála v Segovii

Třetí významnou památkou ve městě je pozdně gotická katedrála, poměrně rychle vystavěná v letech 1522 až 1577 architektem Juanem Gilem. Tato budova na hlavním náměstí (Plaza Mayor) je zřejmě nejmladší velkou gotickou katedrálou v Evropě (když nepočítáme novodobé napodobeniny).

Kromě katedrály stojí v Segovii mnoho dalších kostelů, z nichž určitě stojí za zmínku alespoň starobylý kostel Vera Cruz (kostel Pravého kříže), nacházející se poněkud izolovaně za hradbami a za řekou Eresma. Budovu v románském stylu vybudovali templáři a v mnohém je podobná Chrámu svatého hrobu v Jeruzalémě. Pojí se k ní několik legend a záhad.

Segovia
Foto: Segovia, autor: tpsdave

Ve městě je řada dalších pozoruhodných budov a míst k návštěvě. Podrobné informace o Segovii (ve španělštině a angličtině) naleznete na stránkách www.segovia.es.

- mih -

Článek byl zobrazen 17 503 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Španělsko nejlevněji

V RUDOLF REISEN nabízíme zájezdy německých CK za nízké ceny a s vyšší kvalitou služeb, než u českých cestovek.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na stránkách Španělsko.Světadíly.cz najdete vše o Španělsku. Vedle článků zde najdete informace o španělských destinacích, městech a památkách, tipy na zajímavé poznávací zájezdy, pobyty u moře, levné letenky a last minute zájezdy.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA