Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Cádiz - informace o městě

Na jihozápadě Španělska se v autonomní oblasti Andalusie rozkládá krásné přístavní město Cádiz, v němž žije okolo 130 tisíc obyvatel. Může se pochlubit úctyhodnou historií, bylo založeno Féničany již před rokem 1000 před Kristem pod názvem Gadir. Je tak patrně nejstarším městem v jihozápadní Evropě.

Cádiz má jedinečnou polohu na úzkém skalnatém poloostrově na pobřeží Costa de la Luz. Je situováno v zálivu, který omývají vody Středozemního moře. Jeho blízkost moře z něj dělá jednu z nejzajímavějších městských oblastí. Nabízí jedinečné pláže, skvělé možnosti koupání, zábavy i poznávání. Jelikož oplývá třítisíciletou historií, má svým návštěvníkům opravdu co nabídnout.

Féničané, kteří město založili, jej využívali především jako obchodní přístav, stejně jako později Římané a Arabové. Z cádizského přístavu dokonce vyplul i Kryštof Kolumbus na svou druhou a čtvrtou objevnou plavbu do Ameriky. Kvůli tomu se město stalo terčem nepřátelských útoků a v roce 1587 byl Cádiz napadem korzárem Francisem Drakem. Značně poničeno bylo město také v roce 1755, kdy jej zasáhlo silné zemětřesení. Nejvýznamnější období pro Cádiz přišlo v 18. století, kdy se město stalo hlavním španělským přístavem pro obchod s Novým světem. Na počátku století devatenáctého, přesně v roce 1812, se Cádiz stal dočasným hlavním městem Španělska. O osm let později se Cádiz stal centrem povstání vojáků a důstojníků, kteří vyhlásili ústavu a donutili krále Ludvíka IV. ji podepsat.

Unikátní poloha města mu dodává na atraktivitě. V podstatě celé historické jádro i hotely na pobřeží leží na ostrůvku, který je s pevninou spojen místními silnicemi. Město jako takové oplývá zvláštní atmosférou a dýchne na vás svěžím mořským vánkem. Pokud vás Cádiz zajímá z historického hlediska, navštivte nejstarší čtvrtě, kterými jsou Santa María, La Viña nebo El Pópulo. Všechny jsou protkány úzkými dlážděnými uličkami, ukrývají spoustu zajímavých staveb a výrazně kontrastují s nedalekými moderními částmi města.

Nejvýznamnější památkou Cádizu je bezpochyby katedrála s nepřehlédnutelnou zlatou kopulí postavená z části v 18. a z části v 19. století. Základní kámen byl položen v roce 1722, ale celková výstavba trvala téměř 100 let. Proto jsou dnes na katedrále patrné prvky nejrůznějších architektonických stylů. V interiéru svatostánku se nachází kaple a krypta vykopaná do skály pod hlavním oltářem. V blízkosti katedrály je možné si prohlédnout věž La Torre de Poniente, která nabízí nádherný výhled na město a také věž Torre Tavira.

Historii města připomínají také kostely Santa Cruz a San Felipe Neri a dva hrady Castillo de San Sebastián a Castillo de Santa Catalina. První jmenovaný byl vybudován na pláži La Caleta a ochraňoval město ze severní strany. Druhý hrad nechal postavit král Filip II. v roce 1598, tedy poté, co byl Cádiz napaden Brity. Jestliže se zajímáte o historii města, navštivte Cádizské muzeum v ulici Santa Inés. Dalším významným místem je El Oratorio de la Santa Cueva, tedy Modlitebna svaté jeskyně, v níž jsou k vidění malby španělského malíře Goyi. Za prohlídku jistě stojí také vznešená sídla Casa del Almirante a Casa de las Cadenas.

Jestliže vás více než historické stavby a památky zajímají pláže, budete v Cádizu jistě také spokojení. Pobřeží v okolí města lemuje okolo 7 kilometrů písčitých a upravovaných pláží. Nejnavštěvovanější je Playa La Victoria dlouhá 3300 metrů, která je typickou turistickou pláží. Obklopují ji hotely a apartmány, je lemovaná promenádou s řadou obchodů, restaurací a barů. Druhou velmi oblíbenou pláží je Playa El Chato, jež spojuje Cádiz s oblastí San Fernando. Je velmi rozlehlá a větrná, proto se stala rájem pro milovníky windsurfingu, kitingu a dalších vodních sportů. Tvoří se zde totiž větší či menší vlny, pro koupání malých dětí tak nelze doporučit.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Španělsko nejlevněji

V RUDOLF REISEN nabízíme zájezdy německých CK za nízké ceny a s vyšší kvalitou služeb, než u českých cestovek.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na stránkách Španělsko.Světadíly.cz najdete vše o Španělsku. Vedle článků zde najdete informace o španělských destinacích, městech a památkách, tipy na zajímavé poznávací zájezdy, pobyty u moře, levné letenky a last minute zájezdy.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA