Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Costa del Sol - Slunečné pobřeží

Jednou z nejnavštěvovanějších oblastí jihošpanělské Andalusie je pobřeží Costa del Sol, tedy Slunečné pobřeží. Táhne se v délce cca 300 kilometrů od jižních svahů pohoří Sierra Nevada až po Gibraltar a navazuje na Costa de la Luz. Své pojmenování získalo pobřeží Costa del Sol po právu, pyšní se totiž až třemi sty slunečnými dny v roce.

V Costa del Sol je tak stálé slunečné počasí téměř zaručeno. Panuje zde subtropické středomořské klima s průměrnou roční teplotou 18 ° C a průměrnými letními teplotami nad 30 ° C. Srážky se zde vyskytují jen minimálně a po celý rok vane příjemný větřík. Turistika se začala v této oblasti rozvíjet v 60. letech 20. století. Do té doby se na pobřeží nacházely jen malé rybářské vesničky, které si žily svým poklidným životem. V průběhu desetiletí se však vzhled pobřeží dosti změnil, začaly zde být budovány moderní hotelové komplexy a rybářské osady musely ustoupit rozvojovým plánům. Vybudována byla kvalitní infrastruktura a turistické zázemí poskytující vysoký standart služeb. I přesto je však Costa del Sol ještě relativně málo zalidněné a zastavěné v porovnání se severnějšími částmi pobřeží, jako je Costa Brava a podobně. Kromě široké palety ubytovacích zařízení oplývá Costa del Sol také širokou nabídkou zábavy a nákupních možností. Ochutnat zde můžete proslulou španělskou kuchyni a seznámit se místními obyvateli, kteří jsou velmi přátelští.

Costa del Sol, Malaga
Foto: Malaga

Oblast vyniká krásnými dlouhými plážemi, z nichž mnohé obdržely v minulosti tzv. Modrou vlajku Evropské unie, která dokládá jejich vysokou kvalitu. Tyto pláže se mohou pochlubit nejen svou čistotou a upraveností, ale také vysokou kvalitou nabízených služeb. Costa del Sol se skládá z velkého počtu větších i menších pláží, z nichž většina má pozvolné svažování do moře, což oceňují hlavně rodiny s dětmi.  Koupání se nabízí v průzračně čistém a teplém Středozemním moři, jehož vlny jsou rovněž jako stvořené pro provozování nejrůznějších vodních sportů. Rádi se sem sjíždějí vyznavači windsurfingu, kitingu, vodního lyžování nebo jízdy na vodních skútrech.

Costa del Sol, Malaga

Pokud však nepatříte k těm, co holdují vodním sportům a raději zůstávají nohama na pevné zemi, mohou si vyzkoušet zahrát golf na některém z mnoha golfových hřišť. Tato oblast je jako stvořená pro milovníky tohoto sportu, celkem zde bylo vybudováno 85 hřišť na profesionální úrovni. Nejvíce jich leží v oblasti letovisek Marbella a Estepona. Díky tomu, že zde vládne příjemné podnebí se stabilním počasím, je možné hrát golf po celý rok.

Costa del Sol je ideálním místem pro strávení kvalitní dovolené plné slunce. Kromě skvělých možností koupání v moři a opalování na plážích zde najdete také nádhernou krajinu a mnoho historicky významných míst. Za návštěvu stojí města jako Málaga, Sevilla, Granada, Córdoba, Torremolinos, letoviska Benalmádena, Fuengirola a v neposlední řadě také Gibraltar. Costa del Sol zatraktivňuje ještě blízkost afrického kontinentu, není problém se odtud vypravit například do Maroka.

Málaga

Málaga je hlavním městem oblasti Costa del Sol a jakýmsi kulturním centrem celé Andalusie. Stala se známou jako rodiště Pabla Picassa, jednoho z nejslavnějších malířů 20. století, který byl rovněž zakladatelem avantgardního uměleckého hnutí kubismu. Na četných památkách města je možné pozorovat prolínání nejrůznějších kultur, které se zde vystřídaly. Výraznou dominantou Málagy je římská pevnost Alcazaba, k níž byl v 8. století připojen hrad Gibralfaro. Společně tyto stavby vytváří architektonicky unikátní celek s 30 věžemi a 20 opevněnými bránami. K dalším historickým pokladům Málagy patří místní katedrála z první poloviny 16. století, na níž se mísí několik uměleckých stylů. K procházkám slouží přímořská promenáda Paseo Marítimo, ale i několik pěších zón protínajících centrum. Rozhodně byste neměli vynechat prohlídku Picassova muzea, které sídlí v paláci Palacio de Buenavista.

Costa del Sol - Malaga
Foto: Malaga

Sevilla

Sevilla je čtvrtým největším městem v zemi a mnozí ji považují za nejvíce španělské ze všech španělských měst. Je totiž městem flamenga, býčích zápasů, fiest a bujarého nočního života. Může se pyšnit jedinečnou atmosférou a také množstvím unikátních památek. K těm nejvýznamnějším patří bezesporu katedrála La Giralda se stejnojmennou 98 metrů vysokou věží, která byla v minulosti minaretem mešity Aljama. Za prohlídku stojí také palác Alcázar, který je dokonalou ukázkou mudéjarské architektury nebo židovská čtvrť Santa Cruz. Sevilla je zajímavá také tím, že opatruje ostatky mořeplavce Kryštofa Kolumba, který právě odtud vyplul na svou objevitelskou cestu do Ameriky.

Costa del Sol, Sevilla
Foto: Sevilla

Granada

Město Granada dnes nepochybně patří mezi nejnavštěvovanější destinace v Andalusii. Přestože jde o moderní a energické město, podařilo se mu uchovat si svůj historický ráz a půvab. Jednou z nejvýraznějších památek je pevnost Alhambra tyčící se na kopci nad městem. Samotná pevnost se skládá z vojenské pevnosti Alcazaba, Nazridského paláce, letního paláce Generalife a renesančního paláce Karla V. Na Seznam světového dědictví UNESCO byla zapsána čtvrť Albaicín, kterou si musí projít snad každý návštěvník Granady.

Costa del Sol, Granada
Foto: Granada

Córdoba

Jednou z vyhledávaných turistických lokalit Španělska je i 300 tisícová Córdoba, město vystavěné na řece Guadalquivir, v němž poznáte pravý andaluský život. Córdoba ukrývá jednu z největších světových mešit s názvem Mezquita, která byla postavena v období středověku a dnes ve svém interiéru ukrývá katolickou katedrálu. Kromě mešity najdete ve městě ještě celou řadu zajímavých památek, jmenovat můžeme například židovskou čtvrť Judería, šlechtický palác Palacio de Viana, věž Torre de la Calahorra nebo tzv. Pevnost křesťanských králů.

Costa del Sol, Córdoba
Foto: Córdoba

Torremolinos

Nedaleko Málagy se rozkládá oblíbené letovisko Torremolinos, které má dobře rozvinutou turistickou infrastrukturu. Jde o moderní letovisko lemované krásnými písečnými plážemi, které nabízí četné diskotéky, kluby a zábavní podniky, skvělé možnosti nakupování a rekreace. Pěší promenáda, která je doplněná restauracemi, cukrárnami a obchody, vede kolem širokých pláží Los Alamos, Playamar Bajondillo, Carihuela, Montemar a Saltillo. Za návštěvu stojí i půvabná rybářská čtvrť La Carihuela.

Benalmádena

Na letovisko Torremolinos pomalu začíná navazovat dosti živé městečko Benalmádena, které je z jedné strany lemováno vysokými skalami a ze strany druhé vodami Středozemního moře. Turisté nebývají ubytovávání přímo v centru městečka, ale spíše v pobřežní čtvrti Benalmádena Costa, u níž se nachází i přístaviště Puerto Marina. Letovisko nabízí kilometry písečných pláží, kvalitní sportovní zázemí, báječné možnosti ubytování a gastronomické zážitky. Benalmádena je proslulá také bujarou zábavou, milovníci rušného nočního a společenského života si zde přijdou na své.

Costa del Sol

Fuengirola

Dalším z hojně navštěvovaných letovisek na Costa del Sol je i Fuengirola ležící asi 10 kilometrů od Benalmádeny. Návštěvníky přitahuje na své nádherné pláže s pozvolným vstupem do moře a bohatou okolní zeleň. Historie městečka sahá daleko do středověku, založeno bylo Féničany, které následně vystřídali Římané i Arabové. Dodnes jsou zde proto patrné pozůstatky jejich osídlení. V současnosti je Fuengirola moderním střediskem nabízejícím veškerou potřebnou infrastrukturu. Díky dostatku barů a diskoték se tady můžete bavit až do ranních hodin.

- jap -

Předchozí články ze Španělska:
Costa Blanca
Costa Brava
Sevilla - srdce Andalusie
Na pouti do Santiaga
Salamanca

Článek byl zobrazen 11 777 krát.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Španělsko nejlevněji

V RUDOLF REISEN nabízíme zájezdy německých CK za nízké ceny a s vyšší kvalitou služeb, než u českých cestovek.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na stránkách Španělsko.Světadíly.cz najdete vše o Španělsku. Vedle článků zde najdete informace o španělských destinacích, městech a památkách, tipy na zajímavé poznávací zájezdy, pobyty u moře, levné letenky a last minute zájezdy.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA