Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sevilla - srdce Andalusie

O Seville se říká, že je ze všech španělských měst tím nejšpanělštějším. Má za sebou pestrou historii a svým současným návštěvníkům toho může mnoho nabídnout. Navíc je hlavním městem Andalusie, nejjižnějšího regionu Španělska, který je turisticky v mnoha ohledech velmi zajímavý.

Dnes tu žije zhruba 700 tisíc obyvatel. Stejně jako většina země, i Sevilla byla dlouhou dobu – celých 500 let – pod nadvládou muslimských Maurů, kteří tu zanechaly nesmazatelné stopy. Mimochodem, název Andalusie pochází z arabského „Al Andalus“, což bylo označení části Pyrenejského poloostrova pod arabskou nadvládou. Tento termín byl odvozen od Vandalů, kteří oblast osídlili na přelomu 4. a 5. století.

Sevilla, Andalusie

I poté, když byli muslimové roku 1248 poraženi králem Ferdinandem III. a 300 tisíc jich bylo vyhnáno, byli vynikající maurští architekti a stavitelé dále zaměstnáváni křesťanskými panovníky. Město jim vděčí například za svůj symbol, minaret Giraldu, romantický hrad Alcázar ze 14. století, ale i za mnoho dalších orientálních staveb a nádherných zahrad v arabském stylu.  Křesťané se však zřejmě nechtěli nechat zahanbit, a tak se v roce 1401 vrhli do stavby obrovské katedrály se slovy: „Dopřejte nám postavit katedrálu tak velkou, aby každý, kdo ji spatří, pokládal nás za šílené.“

Sevilla, Andalusie

Na místě bývalé mešity tak během 100 let vyrostla katedrála Panny Marie, zvenčí v gotickém stylu, uvnitř spíše ovlivněná renesancí. Dnes je tato stavba třetí největší katedrálou v Evropě a jedním ze zdejších nejobdivovanějších turistických magnetů. A to i proto, že jsou v ní pochovány ostatky známého mořeplavce Kryštofa Kolumba. Ještě donedávna sice totéž tvrdili i v Santo Domingu v Dominikánské republice, avšak poslední testy DNA prokázaly, že ty pravé jsou skutečně právě v Seville. Sarkofág s Kolumbovými ostatky nesou sochy čtyř králů v životní velikosti.

Sevilla, Andalusie

Právě díky Kolumbovi a jeho následovníkům se ostatně Sevilla v 16. a 17. stala tak bohatým městem, bohužel na úkor vydrancované říše Inků. Španělské galéry v té době vozily po řece Guadalguivir do městského přístavu dvakrát ročně zlato a stříbro, ukradené Indiánům. Město, držíc obchodní monopol pro nové kolonie, vybíralo z každé kořisti procentuální podíl.

Sevilla, Andalusie

Charakteristické jsou pro město býčí zápasy. První korida se v Seville konala kolem roku 1750, později tu byla vybudována jedna z nejvelkolepějších arén pro tuto zábavu, nazvaná Plaza der Toros de la Maestranza. Vejde se do ní kolem 12 500 diváků. Jinou oblíbenou lidovou zábavou je flamengo, typicky adnaluzská hudba a tanec. Ačkoliv dnes představuje flamengo pro mnohé symbol Španělska, za svůj vznik vděčí zvláštní směsi vlivů cikánských, židovských, arabských a jiných.

Sevilla, Andalusie

Pokud chcete vidět býčí zápasy i flamengo, bude nejlépe navštívit město v době některé ze slavností či festivalů. Jestliže však dáváte přednost klidu, můžete samozřejmě přijet raději jindy. Kromě již zmíněných a také mnoha nezmíněných památek je v Seville rovněž řada zajímavých muzeí a dalších lákadel, třeba stará židovská čtvrť s dosti nežidovským názvem Barrio de Santa Cruz, náměstí Plazza de España s arkádami a promenádami a další. Snad každý si tu přijde na své.

- mih -

Článek byl zobrazen 8 075 krát.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Španělsko nejlevněji

V RUDOLF REISEN nabízíme zájezdy německých CK za nízké ceny a s vyšší kvalitou služeb, než u českých cestovek.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na stránkách Španělsko.Světadíly.cz najdete vše o Španělsku. Vedle článků zde najdete informace o španělských destinacích, městech a památkách, tipy na zajímavé poznávací zájezdy, pobyty u moře, levné letenky a last minute zájezdy.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA