Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Eurovíkendy: Madrid – co si nenechat ujít při návštěvě Madridu

V samotném srdci Španělska se rozkládá jeho třímilionové hlavní město Madrid. Je ideálním místem pro výlet na prodloužený víkend. Ukrývá totiž nespočet kulturních a architektonických památek, významných galerií a muzeí a zároveň v něm můžete poznat španělskou živočišnost, nebo se vydat na zápas slavného fotbalového klubu Real Madrid.

Hlavní město Španělského království je krásné a mnohými obdivované. Přestože v něm nenajdete příliš mnoho historických památek, pohltí vás svou úžasnou denní i noční atmosférou a představí vám běžný španělský život okořeněný pravým flamengem. Madrid leží ve stejnojmenné provincii, v samotném středu Pyrenejského poloostrova. Právě pro tuto vynikající pozici si jej vybral Filip II. za hlavní město. V současnosti je politickým centrem země, ale o pozici nejvýznamnějšího kulturního a ekonomického střediska se dělí s Barcelonou. 

Madrid

Madrid je městem mnoha tváří, snoubí se v něm moderní a historický nádech, široké rušné třídy jsou lemovány zelení a rozlehlá náměstí s kavárnami a bary střídají klidné parky, které jsou oázami odpočinku. Centrem metropole je náměstí Plaza Mayor (Hlavní náměstí), které je lemováno řadou krásných budov vynikajících nádherně propracovanou architekturou. Domy doplňuje podloubí, v němž jsou ukryty desítky restaurací, bary a krámky se zbožím všeho druhu. Nejvíce vyniká dům s malovanou fasádou. V minulosti se na tomto čtvercovém náměstí konaly oblíbené býčí zápasy, ale také se zde popravovalo. Náměstí vévodí bronzová socha Filipa III. ze 17. století. V jeho okolí se nachází velké množství kostelů a vybíhají z něj malebné klikaté uličky plné obchůdků se suvenýry. 

Madrid

V historickém centru Madridu najdete jednu z nejvýznamnějších památek – barokní a klasicistní Palacio Real (Královský palác). Tato monumentální budova, která je asi desetkrát větší než londýnský Buckinghamský palác, je oficiálním madridským sídlem krále Juana Carlose a jeho rodiny. Král zde ale běžně nepobývá, palác užívá pouze při slavnostních ceremoniích. Palác je přístupný veřejnosti, každý si tak může prohlédnout jeho bohaté interiéry. Palacio Real je součástí takzvaného španělského Národního dědictví (Patrimonio Nacional) a patří k nejvýznamnějším památkám v zemi.

Madrid

V sousedství paláce stojí nádherná neoklasicistní katedrála Almudena. Také se zde rozkládá hned několik krásných parků - Casa de Campo, Jardin de Sabatini či Parque de Atracciones. Milovníci historie mohou zavítat do archeologického muzea Museo Arqueológico Nacional, které vystavuje exponáty z těch nejstarších dob až po středověk. Největší atrakcí je kamenná bysta známá jako Lady of Elche. 

Madrid

V historickém centru Madridu byste rozhodně neměli vynechat prohlídku slavného muzea Museo del Prado. Jde o jednu z nejznámějších galerií v Evropě, která vystavuje na 6 tisíc malířských děl nejznámějších španělských malířů, ale i mnohých zahraničních. Prohlédnout si zde můžete obrazy Goyi, Velásqueze, El Greca, Bosche, Botticelliho, Tintoreta, Rembrandta či Rubense. Pokud patříte mezi obdivovatele umění, počítejte s tím, že pro návštěvu tohoto muzea nebude stačit pouhý jeden den. Další krásné obrazy pocházející z období od 13. do 20. století jsou vystavěny také v muzeu Museo Thyssen-Bornemisza. Tam můžete obdivovat díla umělců jako Claude Monet, Francisco Goya, Edgar Degas, Auguste Renoir, Vincent Van Gogh, Francis Bacon, Pablo Picasso nebo Paul Cézanne.

Madrid

Hlavní tepnou madridského centra je rušná ulice Gran Via lemovaná velkým počtem obchodů se suvenýry, hotelů, bank a dalších zajímavých staveb. Na jednom jejím konci se nachází obdélníkové náměstí Plaza España se sochou Miguela de Cervantese a jeho hrdiny Dona Quijota, na konci druhém pak bránu Puerta de Alcalá. Rovněž zde stojí majestátní Palác komunikací, který funguje jako madridská radnice. Pokud máte rádi šmejdění na bleších trzích, navštivte v neděli ulici Ribera de Curtidores nebo náměstí Plaza de Cascorro. Lidé zde vždy roztáhnou své stánky a započne bleší trh známý jako El Rastro. 

Madrid

Ke španělským tradicím patří neodmyslitelně býčí zápasy. V Madridu se konají v aréně Las Ventas, která patří mezi největší na světě. Pojme najednou až 24 tisíc diváků a najdete ji v madridské čtvrti Guindalera. V průběhu sezóny, která trvá od března do prosince, korida v této aréně pořádá každou neděli a ve svátky. Okolo 15. května, kdy probíhají slavnosti svatého Isidora, jež je patronem Madridu, je potom na pořadu každý den.

Madrid

V parku Buen Retiro můžete objevit několik zajímavých architektonických památek. Stojí zde například Krystalový palác, který byl inspirován stejnojmenným palácem v Londýně. Velmi působivý je i Monument Alfonse XII. či vodní altánek Casita del Pescador. Opakem poklidného parku je náměstí Puerta del Sol (Brána Slunce), které je jedním z nejrušnějších míst v Madridu. 

Madrid

Asi 20 minut od centra Madridu se rozkládá obrovský přírodní park Faunia, který návštěvníky seznamuje se světem zvířat. Na jednom místě tak můžete navštívit největší polární ekosystém v Evropě, kde se nachází zvířata z obou pólů. O pár kroků dále se zase vnoříte do tropického deštného amazonského pralesa, kde se teplota pohybuje okolo 28°C a vlhkost je na 80%. Zhruba 45 km severozápadně od Madridu stojí klášter a královský palác El Escorial. Je součástí městečka Lorenzo de El Escorial a je jednou z nejnavštěvo¬vanějších památek v okolí hlavního města. Palác byl v roce 1984 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

- jap -

Další tipy na eurovíkendy:
Barcelona - co si nenechat ujít při návštěvě Barcelony 
Athény – co si nenechat ujít při návštěvě Athén
Amsterdam – co si nenechat ujít při návštěvě Amsterdamu
Londýn – co si nenechat ujít při návštěvě Londýna
Istanbul – co si nenechat ujít při návštěvě Istanbulu
Benátky – co si nenechat ujít při návštěvě Benátek
Budapešť – co si nenechat ujít při návštěvě Budapešti
Řím – co si nenechat ujít při návštěvě Říma
Paříž – co si nenechat ujít při návštěvě Paříže 

Foto 2, 3, 4 a 6 - Pixabay.com

Článek byl zobrazen 10 969 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Španělsko nejlevněji

V RUDOLF REISEN nabízíme zájezdy německých CK za nízké ceny a s vyšší kvalitou služeb, než u českých cestovek.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na stránkách Španělsko.Světadíly.cz najdete vše o Španělsku. Vedle článků zde najdete informace o španělských destinacích, městech a památkách, tipy na zajímavé poznávací zájezdy, pobyty u moře, levné letenky a last minute zájezdy.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA