Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mudéjarská architektura v Aragonii

Španělská Aragonie sice neleží u moře, přesto má svým návštěvníkům co nabídnout. Oblast, rozprostírající se na úpatí Pyrenejského pohoří, se stala vyhledávanou pro jedinečné stavby, postavené v mudéjarském stylu, který je pro tuto část země tak typický.

Mudéjarský styl spočívá v prolínání islámské, křesťanské a židovské kultury. Je typický zejména pro španělskou architekturu 12. až 16. století. Podle dochovaných údajů se poprvé objevil ve městě Sahagún v Leónské provincii, brzy se však rozšířil po celém severu Španělska. Největšího rozmachu a zdokonalení dosáhlo mudéjarské stavitelství v Aragonii, a to zejména ve městě Teruel, které se díky svým jedinečným památkám dostalo v roce 1986 i na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. O pět let později k němu přibyla i další města, uchovávající neméně krásné a zajímavé stavby v tomto stylu.


Foto: Teruel  Autor: igorre1969

Charakteristickým rysem mudéjarské architektury je propojení gotických, románských a renesančních prvků spolu s islámským uměním. Nejčastěji se s ním setkáme u církevních staveb. Na cihlové kostely, chrámy a zvonice, jejichž zdi zdobí glazurované keramické obklady, narazíme v Aragonii téměř v každém větším městě.

Teruel, ležící vysoko v horách, je dodnes považován za jakési centrum mudéjarského stavitelství. Není proto divu, že se na seznamu světového kulturního dědictví objevily hned čtyři zdejší stavby. Doslova vzorovou ukázkou je katedrála sv. Marie Teruelské, jež vznikla na místě původního kostela v polovině 13. století. Zelená barva keramiky, zdobící její zvonici, nádherně kontrastuje s hnědě červeným nádechem cihel, z nichž je vystavěna. Na první pohled je poměrně snadno zaměnitelná s věží nedalekého mudéjarského kostela sv. Petra. Další dvě věže čtvercového půdorysu San Martín a El Salvador jsou o století starší, což je patrné především na jejich výzdobě. 


Foto: Zaragoza

Zaragoza, hlavní město Aragonie, je od Teruelu vzdálena jen pár desítek kilometrů. Také zdejší katedrála se stala pýchou provincie a vyhledávaným cílem turistů. Stojí na centrálním náměstí La Seo, které patří k oblíbeným místům pro setkávání se s přáteli. Je doslova směsí všech možných stylů, a tak můžeme obdivovat románskou apsidu, barokní věž či neoklasické vstupní dveře. Patrné jsou také četné mudéjarské prvky původního maurského paláce Aljafería či malého kostelíka san Pablo. 

Za prohlídku však stojí i další aragonská města, jež ukrývají poklady mudéjarské architektury. Neopomeňte proto ani návštěvu nedalekého městečka Calatayud s vůbec nejvyšší kostelní věží v Aragonii, Cervera de la Cañada a Tobed.

Článek byl zobrazen 6 640 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Španělsko nejlevněji

V RUDOLF REISEN nabízíme zájezdy německých CK za nízké ceny a s vyšší kvalitou služeb, než u českých cestovek.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na stránkách Španělsko.Světadíly.cz najdete vše o Španělsku. Vedle článků zde najdete informace o španělských destinacích, městech a památkách, tipy na zajímavé poznávací zájezdy, pobyty u moře, levné letenky a last minute zájezdy.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA