Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Montserrat - ideální výlet z Costa Brava nebo Costa del Maresme

Španělsko? Tam už jsem přece byl. Řekne si možná mnohý z vás. A bude se to týkat především atraktivních přímořských letovisek. Horší je to s vnitrozemím. I to ale nabízí řadu zajímavých míst, vhodných k výletu od moře. Spolu s CK KALOUSEK nabízíme jeden tip.

Zubatá hora
Nechte se prosím na chvíli zlákat od dovádění ve vlnách Středozemního moře a ležení na rozpáleném písku a pojďte společně s námi zdolat Zubatou horu. Cca 50 km od Barcelony směrem do vnitrozemí se nachází vápencový horský masiv Montserrat. Název znamená v překladu Zubatá hora a vyplývá ze vzhledu silně erodovaného masivu, který při pohledu z dálky připomíná zuby pily. 

Lanovkový adrenalin
Na vrchol vede z údolí hned několik cest. Nejjednodušší cesta je samozřejmě autem. Nekonečnými serpentinami se dá vyšplhat až k parkovišti u kláštera. Naopak nejnáročnější varianta výstupu je pěšky, pěkně po svých. Cesty pro pěší jsou značené a pěší nadšenci překonávají při cestě vzhůru převýšení cca 600 m. Po cestě je však provází opojná vůně tymiánu a rozmarýnu a překrásné výhledy do okolí. Pro ty méně zdatné jsou připraveny dvě lanovky, které skýtají celkem adrenalinový zážitek. Visutá kabinková lanovka (Aeri de Montserrat) dramaticky stoupá mezi skalami a 5 km dlouhá zubačka (Cremallera de Montserrat) překonává výškový rozdíl 550 m. Od horní stanice pak vedou další dvě pozemní lanovky. Jedna lanovka vás vyveze na vrchol zdejších skal, odkud jsou úchvatné výhledy široko daleko. Jedná se o nejstrmější lanovku ve Španělsku (maximální sklon 65%). Zážitek z jízdy umocňuje prosklená střecha vozu. Pozor zážitek vhodný pouze pro silné povahy! Druhá lanovka pomáhá turistům sklesat ke skalnímu poutnímu místu Santa Cova. Na zubačku i visutou lanovku lze zakoupit jízdenku už v Barceloně. Lanovka i zubačka navazují na vlaky vedené z centra Barcelony a už samotná úzkokolejka vedoucí údolím řeky Llobregat je zážitek.

Splněná přání
Na skalní plošině stojí jedno z nejvýznamnějších poutních míst Katalánska - klášter Montserrat. Podle pověsti v roce 880 viděli pastýři sestupovat z nebe silné světlo, doprovázené líbeznou melodií. Příští sobotu se zjevení opakovalo. Následující čtyři soboty pastýře doprovázel farář z Olesy de Montserrat, který měl zjevení potvrdit. Když se biskup dověděl o této události, zorganizoval návštěvu místa. Během ní byla objevena jeskyně, ve které byla nalezena Svatá socha. Biskup hodlal přenést sochu do Manresy, ale při jejím vytahování z jeskyně socha tak ztěžkla, že s ní nebylo možno pohnout.Biskup tento jev vyložil jako přání Svaté Panny zůstat na tomto místě a nařídil zde vybudovat kapli. Na úbočí masivu vznikl v 11. století světoznámý benediktinský klášter, zasvěcený Panně Marii Montserratské, jejíž socha - Černá Madona z Montserrat se zde nachází. Davy turistů a poutníků přicházejí a stojí neuvěřitelné fronty před vstupem do kláštera. V něm se konají každodenní bohoslužby a vystoupení chlapeckého pěveckého sboru Escolania začíná vždy od 13 hodin. Escolania je i stejnomenná pěvecká škola, která propůjčuje klášteru pečeť dětské čistoty. Ve zlaté komnatě je dřevěná soška Černé madony s jezulátkem. Pověst praví, že pokud pohladíte jablko, které svírá v ruce, a budete si něco přát, přání se vám splní. V klášteře je také zajímavé muzeum, kde jsou malby takových mistrů, jako jsou např. El Greco, Caravaggio a Picasso.

Prachovské skály po španělsku
Při cestě vzhůru do samotných hor se neubráníte se dojmu, že tohle už jste někde viděli. Skalní útvary vzdáleně připomínají naše Prachovské skály. Téměř svislé stěny jsou erozí vysoustruhované do bizarních tvarů a skály jsou pojmenované podle zvířat nebo osob, které připomínají. V horách je několik značených okruhů pro pěší výletníky. Po stezce poustevníků Camí de les Ermites lze vystoupat k horní stanici lanovky. Na vyhlídkové plošině sto metrů nad klášterem je možné odbočit ke kapličce Sant Joan, kde je několik malých jeskyní přístupných po úzké skalní římse, nebo se po chodníčku vtesaném do skály masivu Santa Magdalena dostat na hřeben Serra de Bellavista, po kterém dojdete až ke kapličce Ermita de Sant Jeroni. Na hřebeni, jak jeho název napovídá, je několik krásných vyhlídkových míst. Od poustevny svatého Jerona začíná stoupání na stejnojmennou nejvyšší horu celého pohoří. Ve vrcholových skalních partiích přispívají k jistému kroku betonové schody a zábradlí. Vyznavači adrenalinových sportů určitě ocení ferratu vedoucí na vrchol z druhé strany po výrazně strmějším hřebenu.  Na vrcholu hory Sant Jeroni ve výšce 1 236 m budete odměněni za svoji námahu výhledem do všech světových stran a místo opředené pověstmi vám bude ležet u nohou. 

Pokud na dovolené neradi lenošíte a rádi byste viděli Zubatou horu, pak navštivte stránky CK KALOUSEK. Můžete si vybrat ubytování na Costa Brava nebo Costa del Maresme a podnikat podobné výlety. Montserrat lze navštívit také v rámci organizovaného výletu.

Romana Diblíková, CK Kalousek

- PR článek -

CK KALOUSEK
Smetanova 607
562 01  Ústí nad Orlicí
465 526 000, 800 100 682, 603 584 851

usti@ckkalousek.cz
www.ckkalousek.cz

Článek byl zobrazen 4 801 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Španělsko nejlevněji

V RUDOLF REISEN nabízíme zájezdy německých CK za nízké ceny a s vyšší kvalitou služeb, než u českých cestovek.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na stránkách Španělsko.Světadíly.cz najdete vše o Španělsku. Vedle článků zde najdete informace o španělských destinacích, městech a památkách, tipy na zajímavé poznávací zájezdy, pobyty u moře, levné letenky a last minute zájezdy.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA