Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Poblet - místo, které vás donutí se zastavit

Do Katalánie míří většina turistů především za písečnými plážemi a letním sluncem. Ti osvícenější neopomenou během svého pobytu navštívit i zajímavá pobřežní města, v čele s Barcelonou. Avšak skutečné poklady se skrývají o něco dále, v katalánském vnitrozemí. Jedním z nich je i cisterciácké opatství Poblet, jež patří k vůbec nejvýznamnějším klášterním komplexům v Evropě.

Opatství Poblet se nachází přibližně na poloviční cestě mezi Tarragonou a Léridou, jen několik kilometrů od míst, kde začíná známé pohoří Sierra de Prades. Jeho malebné vrcholky dodávají klášternímu komplexu, zasazenému do jinak téměř opuštěné krajiny, nezaměnitelný pohádkový ráz.

Základy kláštera byly položeny již v roce 1151, tedy pouhé dva roky nato, co barcelonský hrabě Ramon Berenguer IV věnoval zdejší půdu cisterciáckému řádu, pocházejícímu z Francie. Neoddělitelnou součástí kláštera se tak stala i rozsáhlá pole, lesy a okolní háje. Netrvalo dlouho a Poblet se stal důležitým hospodářským a kulturním centrem celé oblasti. Svých dnešních rozměrů a největšího rozkvětu však dosáhl až ve 14. století, kdy se stal oblíbeným a vyhledávaným místem aragonských králů. Avšak žádná sláva netrvá věčně a ani Poblet není výjimkou. V 16. století nastává úpadek, který trvá až do roku 1835, kdy zdi kláštera zůstávají zcela opuštěny. Teprve o sto let později, v roce 1940, se do Pobletu vrací cisterciáčtí bratři a opatství spravují dodnes.

Obrovský klášterní komplex je rozdělen do tří hlavních částí. První z nich bývala vyhrazena zemědělcům, dělníkům a všem, kteří zajišťovali běžný chod kláštera. Do druhé části byly umístěny správní budovy, nemocnice, ale také palác pro královské hosty, jež sem často přijížděli za odpočinkem. Samotný klášter, se vším, co k němu patří, se nachází až ve třetí části. Je obehnán jedenáct metrů vysokými hradbami, jež měly chránit jeho obyvatele před vpády nepřátel. Zpoza nich vykukuje věž trojlodního kostela, pocházejícího z přelomu 12. a 13. století. V jeho útrobách se nachází vůbec největší pýcha Pobletu - nádherný renesanční oltář, celý zhotovený z alabastru. Vznikl v autorské dílně Damiàna Formenta a ve své době patřil k vůbec nejdražším dílům tohoto druhu. Vedle duchovní útěchy sloužil kostel i jako místo posledního odpočinku aragonských a katalánských králů.

Pro svou výjimečnost a bohatou historii, bylo opatství Poblet v roce 1991 zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Pokud se chcete blíže seznámit s historií nejen samotného opatství, ale i cisterciáckého řádu, doporučujeme navštívit i klášterní muzeum. Je v něm zároveň vystavena řada exponátů vysoké historické a umělecké hodnoty. Vstupné do kláštera činí 5 EUR pro dospělého. Děti od 7 do 18 let, studenti a důchodci zaplatí za vstup 3 EUR.

Autor: Kateřina Maňasová

Článek byl zobrazen 2 406 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Španělsko nejlevněji

V RUDOLF REISEN nabízíme zájezdy německých CK za nízké ceny a s vyšší kvalitou služeb, než u českých cestovek.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na stránkách Španělsko.Světadíly.cz najdete vše o Španělsku. Vedle článků zde najdete informace o španělských destinacích, městech a památkách, tipy na zajímavé poznávací zájezdy, pobyty u moře, levné letenky a last minute zájezdy.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA