Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mérida - do Španělska za starým Římem

Španělsko patří mezi země, jehož památky jsou poměrně hojně zastoupeny na seznamu světového dědictví UNESCO. Jedním z takových míst je i archeologický soubor ve zhruba padesátitisícovém městě Mérida. Příjemné město s úzkými uličkami leží v provincii Badajoz a je hlavním městem komunity Extremadura.

Mérida vznikla už v roce 25 př. n. l. pod názvem Augusta Emerita (z čehož později vznikl současný název Mérida) za účelem ochrany mostu přes řeku Guadiana. Stalo se tak na příkaz císaře Augusta a prvními osadníky byli veteráni ze dvou legií. Mérida se stala hlavním městem římské provincie Lusitania a brzy získala v rámci impéria důležité postavení. Z těchto dob se zachovala řada budov či jejich zbytků a město dokonce drží jeden primát – je tady nejvíce římských památek ze všech španělských měst. Díky tomu se Mérida v roce 1993 dostala na již zmíněný seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Mérida

Co je zde tedy k vidění? Tak především se dochoval původní římský kamenný most přes řeku Guadiana s několika oblouky, který se vlastně zasloužil o vznik města. Dnes je dokonce stále využíván, ovšem jen pro chodce. Stejně tak zůstala stát i pevnost, která most chránila. Během poměrně dlouhého období muslimského Španělska ji opravili a používali Arabové, proto se jí říká Alcazaba. Mezi další významné stavby patří amfiteátr pro 15 000 lidí, kde se mimo jiné konávaly závody dvoukolových vozů se čtyřspřežím, divadlo s kapacitou 6 000 diváků, mnohdy považované za nejlepší římské divadlo na Iberském poloostrově (v současnosti se zde konává festival klasických divadel), chrám bohyně Diany, zbytky fóra s vítězným obloukem z doby vlády císaře Trajána a několik dalších památek. Velmi zajímavé jsou rovněž pozůstatky důmyslného systému pro zásobování města vodou včetně reservoárů a akvaduktu Acueducto de los Milagros.

Mérida

Většinu římských památek je možné navštívit. Jak se můžete sami přesvědčit, archeologické práce stále probíhají, takže možné překvapení není v budoucnu vyloučeno.

Menší nalezené artefakty si můžete prohlédnout v městském Museo Nacional de Arte Romano (Národní muzeum římského umění). Muzeum se nachází v domě, který vytvořil architekt Rafael Moneo Vallés a bylo otevřeno v roce 1986 (více viz museoarteromano.mcu.es).

Mérida

Zajímavé je, že po španělské Méridě bylo pojmenováno několik dalších měst, například v Mexiku a ve Venezuele.

Oficiální stránky města (ve španělštině) najdete na adrese www.merida.es

- mih -

Článek byl zobrazen 13 521 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Španělsko nejlevněji

V RUDOLF REISEN nabízíme zájezdy německých CK za nízké ceny a s vyšší kvalitou služeb, než u českých cestovek.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na stránkách Španělsko.Světadíly.cz najdete vše o Španělsku. Vedle článků zde najdete informace o španělských destinacích, městech a památkách, tipy na zajímavé poznávací zájezdy, pobyty u moře, levné letenky a last minute zájezdy.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA