Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Archeologický komplex Tarraco

Tarragona – jihokatalánské městečko, které stále ještě uniká pozornosti většiny tuzemských cestovních kanceláří. Přitom právě zde stávalo významné obchodní a administrativní centrum římského císařství, známé pod názvem Tarraco. Jeho zbytky zde můžeme obdivovat dodnes.

Archeologický komplex Tarraco se stal vyhledávaným cílem většiny návštěvníků Tarragony. Stavby, které uchovává, jsou jedny z vůbec nejzachovalejších římských památek ve Španělsku, a tak není divu, že se v roce 2000 objevily i na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Tarraco, ležící na hlavní cestě, jež lemovala východní pobřeží Iberijského poloostrova, se v dobách římského impéria stalo hlavním městem celé provincie. V období punských válek je nechali bratři Publius a Gnaeus Cornelius Scipio opevnit, a tak po celá následující staletí chránily město deset metrů vysoké hradby. Do dnešních dob se z nich zachoval necelý kilometr a tři věže. Oba její autoři však padli v boji proti Kartagincům. K uctění jejich památky vyrostl necelých osm kilometrů od města památník, známý pod jménem Torre dels Escipions. Politický i obchodní význam Tarraca dosáhl svého vrcholu v prvním století př.n.l., kdy patřilo mezi nejbohatší města své doby. Ve dvacátých letech zde pak několik měsíců pobýval se svými vojsky i sám císař Augustus. V polovině třetího století začal význam Tarraca pomalu upadat a centrum se přesunulo do nedalekého Barcina, nám známého jako Barcelona.

Tarraco bylo rozděleno na dvě části. V místech, kde dnes stojí katedrála a stará čtvrť, bylo soustředěno hlavní administrativní centrum města. Právě v těchoto místech se nacházela většina chrámů, zasvěcených římským bohům i převážná část veřejných prostranství. Zdejší cirkus se svou délkou, přesahující 360 metrů, patřil ve své době k vůbec největším. Bohužel se z něj do dnešních dob zachovalo velice málo, neboť v jeho místech vyrostly v průběhu staletí obytné domy. Nedaleko odsud také nalezneme zbytky bývalého římského fóra.

Druhá, pobřežní část byla vyhrazena zábavě a obchodu. A právě zde dodnes stojí jedna z hlavních dominant celého archeologického komplexu – antický amfiteátr. Pochází z prvního století našeho letopočtu. Bohužel v dobách, kdy město již nedosahovalo svého významu, sloužil jako lom na získávání stavebního materiálu a i přes veškerou snahu restaurátorů to na něm zanechalo hlubokou stopu.

Součástí komplexu je archeologické muzeum, ve kterém jsou umístěny cenné vykopávky. Velkou vzácností jsou mozaiky, nalezené při stavbě obytných domů v nedaleké čtvrti.

Při procházce Tarragonou lze jen ztěží zapomenout na to, že se jedná o bývalé antické město. Památky z římské epochy nás provází doslova na každém kroku a nám nezbývá, než si jeho atmosféru pořádně vychutnat.

Autor: Kateřina Maňasová

Článek byl zobrazen 6 099 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Španělsko nejlevněji

V RUDOLF REISEN nabízíme zájezdy německých CK za nízké ceny a s vyšší kvalitou služeb, než u českých cestovek.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na stránkách Španělsko.Světadíly.cz najdete vše o Španělsku. Vedle článků zde najdete informace o španělských destinacích, městech a památkách, tipy na zajímavé poznávací zájezdy, pobyty u moře, levné letenky a last minute zájezdy.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA