Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Cádiz - informace o městě

Na jihozápadě Španělska se v autonomní oblasti Andalusie rozkládá krásné přístavní město Cádiz, v němž žije okolo 130 tisíc obyvatel. Může se pochlubit úctyhodnou historií, bylo založeno Féničany již před rokem 1000 před Kristem pod názvem Gadir. Je tak patrně nejstarším městem v jihozápadní Evropě.

Cádiz má jedinečnou polohu na úzkém skalnatém poloostrově na pobřeží Costa de la Luz. Je situováno v zálivu, který omývají vody Středozemního moře. Jeho blízkost moře z něj dělá jednu z nejzajímavějších městských oblastí. Nabízí jedinečné pláže, skvělé možnosti koupání, zábavy i poznávání. Jelikož oplývá třítisíciletou historií, má svým návštěvníkům opravdu co nabídnout.

Féničané, kteří město založili, jej využívali především jako obchodní přístav, stejně jako později Římané a Arabové. Z cádizského přístavu dokonce vyplul i Kryštof Kolumbus na svou druhou a čtvrtou objevnou plavbu do Ameriky. Kvůli tomu se město stalo terčem nepřátelských útoků a v roce 1587 byl Cádiz napadem korzárem Francisem Drakem. Značně poničeno bylo město také v roce 1755, kdy jej zasáhlo silné zemětřesení. Nejvýznamnější období pro Cádiz přišlo v 18. století, kdy se město stalo hlavním španělským přístavem pro obchod s Novým světem. Na počátku století devatenáctého, přesně v roce 1812, se Cádiz stal dočasným hlavním městem Španělska. O osm let později se Cádiz stal centrem povstání vojáků a důstojníků, kteří vyhlásili ústavu a donutili krále Ludvíka IV. ji podepsat.

Unikátní poloha města mu dodává na atraktivitě. V podstatě celé historické jádro i hotely na pobřeží leží na ostrůvku, který je s pevninou spojen místními silnicemi. Město jako takové oplývá zvláštní atmosférou a dýchne na vás svěžím mořským vánkem. Pokud vás Cádiz zajímá z historického hlediska, navštivte nejstarší čtvrtě, kterými jsou Santa María, La Viña nebo El Pópulo. Všechny jsou protkány úzkými dlážděnými uličkami, ukrývají spoustu zajímavých staveb a výrazně kontrastují s nedalekými moderními částmi města.

Nejvýznamnější památkou Cádizu je bezpochyby katedrála s nepřehlédnutelnou zlatou kopulí postavená z části v 18. a z části v 19. století. Základní kámen byl položen v roce 1722, ale celková výstavba trvala téměř 100 let. Proto jsou dnes na katedrále patrné prvky nejrůznějších architektonických stylů. V interiéru svatostánku se nachází kaple a krypta vykopaná do skály pod hlavním oltářem. V blízkosti katedrály je možné si prohlédnout věž La Torre de Poniente, která nabízí nádherný výhled na město a také věž Torre Tavira.

Historii města připomínají také kostely Santa Cruz a San Felipe Neri a dva hrady Castillo de San Sebastián a Castillo de Santa Catalina. První jmenovaný byl vybudován na pláži La Caleta a ochraňoval město ze severní strany. Druhý hrad nechal postavit král Filip II. v roce 1598, tedy poté, co byl Cádiz napaden Brity. Jestliže se zajímáte o historii města, navštivte Cádizské muzeum v ulici Santa Inés. Dalším významným místem je El Oratorio de la Santa Cueva, tedy Modlitebna svaté jeskyně, v níž jsou k vidění malby španělského malíře Goyi. Za prohlídku jistě stojí také vznešená sídla Casa del Almirante a Casa de las Cadenas.

Jestliže vás více než historické stavby a památky zajímají pláže, budete v Cádizu jistě také spokojení. Pobřeží v okolí města lemuje okolo 7 kilometrů písčitých a upravovaných pláží. Nejnavštěvovanější je Playa La Victoria dlouhá 3300 metrů, která je typickou turistickou pláží. Obklopují ji hotely a apartmány, je lemovaná promenádou s řadou obchodů, restaurací a barů. Druhou velmi oblíbenou pláží je Playa El Chato, jež spojuje Cádiz s oblastí San Fernando. Je velmi rozlehlá a větrná, proto se stala rájem pro milovníky windsurfingu, kitingu a dalších vodních sportů. Tvoří se zde totiž větší či menší vlny, pro koupání malých dětí tak nelze doporučit.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Španělsko nejlevněji

V RUDOLF REISEN nabízíme zájezdy německých CK za nízké ceny a s vyšší kvalitou služeb, než u českých cestovek.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na stránkách Španělsko.Světadíly.cz najdete vše o Španělsku. Vedle článků zde najdete informace o španělských destinacích, městech a památkách, tipy na zajímavé poznávací zájezdy, pobyty u moře, levné letenky a last minute zájezdy.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA